Zdrowie

Ból kręgosłupa – co zrobić w takiej sytuacji?

Są w życiu takie sytuacje, że w najmniej spodziewanym momencie dopada nas ogromny ból. Jeżeli jest to ból, którego pochodzenie jest nam znane, bo np. męczy nas jakiś uraz który wystąpił niedawno albo skurcz mięśni po dużym wysiłku fizycznym w takiej sytuacji] nie musimy się nadmiernie obawiać. Ale jeżeli ból nie ma jednoznacznej, znanej nam przyczyny, nie ma znaczenia w jakim miejscu występuje, należy to sprawdzić. Szczególnie jeżeli są to bóle głowy albo kręgosłupa. Te drugie, są nazywane “chorobą stulecia”, z powodu tego, iż prędzej czy później dotkną większości z nas. Jakie kroki podjąć w momencie, w którym nagle pojawi się ból w kręgosłupie?

Powody bólu kręgosłupa

Każdy ból ma swoją przyczynę, którą musimy poznać, aby wprowadzić {odpowiednie|prawidłowe|kluczowe| środki zapobiegawcze lub leczenie. Najczęstsze powody, przez które odczuwamy ból w kręgosłupie to:
ciągły stres
u kobiet – zbyt częste chodzenie na szpilkach
wzrost masy ciała
siedzący tryb życia
nie poprawna postawa ciała
uraz po przebytym wypadku
podeszły wiek
Przyczyn może być bardzo wiele i w zależności od miejsca ich występowania, trzeba usunąć czynnik, powodujący ból. Jeśli np. będzie to nadwaga lub otyłość, szczególnie ważne będzie wdrożenie odpowiedniej diety i zredukowanie masy ciała. Gorzej jest, jeżeli żaden z wymienionych wyżej czynników nie występuje a pacjent nieustannie uskarża się na dyskomfort. Możemy skarżyć się na bóle kręgosłupa we wszystkich jego odcinkach:
lędźwiowym
krzyżowym
szyjnym
piersiowym

Jak postępować kiedy, ból się utrzymuje?

Musimy najszybciej jak to możliwe udać się do lekarza i ustalić co dzieję się z naszym kręgosłupem. Lekarz skieruje nas na najlepsze badanie, ułatwiające zdiagnozowanie tego typu problemów – rezonans kręgosłupa. Dzięki temu badaniu, jest możliwość bezpośrednio zobaczyć wszystkie kręgi oraz trzony we wszystkich odcinkach kręgosłupa, a także daje możliwość zobaczenia rdzenia kręgowego. Po zapoznaniu się z wynikami badań fachowiec wdraża wszelakie działania, mające na celu złagodzenie bólu lub pozbycie się go raz na zawsze.

W jaki sposób kompleksowo zadbać o kręgosłup?

Przede wszystkim – aktywność fizyczna. Zdrowy tryb życia to elementarna część zapewnienia sobie odpowiedniego stanu zdrowia, kształtowania postawy oraz wzmocnienia mięśni stabilizujących. Zbilansowana dieta a także utrzymanie prawidłowej masy ciała, jest kluczowym elementem odciążenia kręgosłupa. Dodatkowo, jeżeli mamy pracę przy komputerze lub posiadamy pracę siedzącą, nie zapominajmy, żeby podczas jej wykonywania zadbać o prawidłową postawę ciała i raz na jakiś czas, na chwile się podnieść,aby “rozprostować kości”

Similar Posts