Budowa

Budowa przydomowej oczyszczalni ścieków – o czym pamiętać?

Coraz więcej ludzi stara się uniezależnić od systemu. Turbulencje z ostatnich kilkunastu miesięcy powodują, że coraz częściej ludzie myślą o zorganizowaniu sobie przestrzeni, w której bedą w stu procentach niezależni. W obliczu grożących kryzysów ekonomicznych są to rozwiązania, które w przyszłości mogą decydować nawet o przetrwaniu.

Przy domach tworzy się instalacje fotowoltaiczne, zbiorniki retencyjne, spiżarne czy przydomowe oczyszczalnie ścieków. Skupmy się na ostatniej pozycji – o czym trzeba pamiętać budując takową?

Oczyszczalnia ścieków? Zrób to sam

Budowa przydomowej oczyszczalni ścieków pod kątem wygody jest doskonałą alternatywą dla szamba. Gospodarstwa domowe produkują duże ilości różnych nieczystości – ich gromadzenie i utylizacja potrafią potrzebować sporych nakładów pracy. Jednak osobista oczyszczalnia ścieków umiejscowiona przy domu jest rozwiązaniem tego problemu.

Ponadto takie oczyszczalnie są niedrogie w eksploatacji. Ich koszt potrafi szybko odzyskać zainwestowane pieniądze i długoterminowo pozwolić na oszczędności przekraczające wydatki.

Takie konstrukcje przyczyniają się też do ochrony środowiska. Oczyszczoną wodę można wykorzystać ponownie, choćby nawadniając rośliny w ogrodzie. Nieczystości, które podlegają czyszczeniu mogą śmiało pełnić rolę przyjaznego środowisku nawozu.

Co przed budową oczyszczalni ścieków?

Możliwość budowy przydomowej oczyszczalni ścieków może być uwarunkowana od posiadania należytego zezwolenia. Przed rozpoczęciem prac trzeba zweryfikować tą kwestię i w razie potrzeby zebrać wszystkie wymagane dokumenty.

Nieruchomość, na której ma powstać oczyszczalnia musi posiadać sprawne przyłącza wodno-kanalizacyjne w Warszawie. Pozwoli to na przepompowywanie ścieków z rur do właściwego miejsca. Do sprawdzenia czy przyłącza wodno-kanalizacyjne funkcjnują prawidłowo najlepiej jest wezwać hydraulika, który oceni ich stan.

Wszystko zaplanuj – domowa oczyszczalnia ścieków z głową

Omawiana instalacja wymaga piętnastometrowego dołu, w którym może być zakopany zbiornik na ścieki. W związku z tym najlepiej jest prowadzić prace w okresie wiosenno-letnim, gdzie grunt jest rozmarznięta(y).

Istotny jest dokładny projekt. Dotyczy to nie tylko kwestii konstrukcyjnych, ale też innych towarzyszących czynników. Warto je skonfrontować ze zdaniem ekspertów.

Similar Posts