Biznes

Budownictwo w Krakowie – czym się odznacza?

Dla części osób Kraków to przede wszystkim zabytki o znaczącym znaczeniu historycznym. Takim głównym przykładem krakowskich zabytków jest znajdujący się na wzgórzu Wawel. Długi czas był on główną rezydencją polskich monarchów, a także pełnił funkcję obronną. Jest to miejsce, gdzie odbywało się życie artystyczne, polityczne oraz intelektualne państwa. Także na Wawelu spoczęły szczątki polskich władców. Nieco poniżej Wawelu znajduje się Stare Miasto wraz z Sukiennicami, oraz kościołem Mariackim. Także one uznawane są za kwintesencję Krakowa. Poza tym dzielnica Kazimierz bogata jest wiele zabytków. Oczywiście Kraków to miasto z długą historią i wiekowymi, dobrze zachowanymi zabytkami. Warto jednak pamiętać, że Kraków to także współczesna architektura. Nowoczesne budynki łączą się z wartościowymi zabytkami. Ale czy połączenie współczesnych budowli z tymi historycznymi to na pewno dobry pomysł?

Część historyczna Krakowa

Kraków pod względem historycznym jest miastem wyjątkowym. Znajduje się w nim wiele cennych zabytków, a przeniesienie w XVI wieku rezydencji królów do Warszawy nie zmniejszyło jego wagi. Historia Krakowa jest podstawą polskiej kultury i tożsamości narodowej. Za czasów Kazimierza Wielkiego powstała tam pierwsza wyższa uczelnia – Akademia Krakowska. Najintensywniejszy rozkwit Krakowa przypadł na XVI wiek, kiedy to miasto zaczęło czerpać z Włoch ideę renesansu. Pomimo tego, że Zygmunt III Waza przeniósł dwór królewski do Warszawy, nie umniejszyło to znaczenia kulturalnego Krakowa. Można uznać, że pełnił on funkcję stolicy aż do pierwszego rozbioru Polski. Wówczas też miasto to było bardzo istotnym miejscem dla rozpowszechniania idei niepodległościowych, a na przełomie XIX i XX wieku nurt artystyczny Młoda Polska odcisnął ślad w postaci wyjątkowej architektury czy sztuki. 

Kraków i jego nowoczesna zabudowa

Nowoczesne budownictwo jest wyjątkowym sprawdzianem dla zarządzania nieruchomościami w Krakowie. Dzisiejsze budynki powinny być kompetentnie wplecione między bezcennymi historycznymi zabytkami. Inwestorzy przed wybudowaniem budynku powinni dostać specjalne pozwolenie ze względu na historyczne znaczenie Krakowa. Dobrze wkomponowana  współczesna architektura staje się elementem wyjątkowego klimatu miasta. Takim przykładem mogą być: High 5, Centrum Biurowe Lubicz a także Unity Centre. Kraków jest miastem, gdzie realizuje się dużo nowoczesnych inwestycji, z ekologicznymi rozwiązaniami, przyjaznych przede wszystkim człowiekowi. Także obsługa nieruchomości jest na najwyższym poziomie, dzięki czemu miasto bezustannie się rozwija. Zabudowa Krakowa wyróżnia się również tym, że biurowce nie są zlokalizowane w jednym miejscu, a rozproszone w kilku różnych częściach. Dzięki rozwijającej się architekturze biurowej, Kraków staje się atrakcyjnym miastem również dla biznesu.

Zielone miasto Kraków

Kraków rozkwita także pod względem obszarów zielonych. Celem jest stworzenie wielu małych, zielonych skwerków, do których wszyscy mieszkańcy będą mieli blisko. Tworzy się także dużo tzw. parków kieszonkowych, które są niezwykle powszechne na całym świecie. Można uznać, że w Krakowie trwa teraz zielona rewolucja. Kraków inwestuje także duże pieniądze w rewitalizację istniejących już parków.  

Kraków i jego bezładna zabudowa

Od jakiegoś czasu ma miejsce dyskusja na temat chaotycznej zabudowy Krakowa. Na pewno połączenie zabudowy historycznej z zabudową współczesną jest trudnym zadaniem. Część radnych miasta oraz mieszkańców ma wątpliwości, czy zgody na nowe inwestycje nie były udzielane zbyt nieroztropnie – z pożytkiem dla deweloperów i ze stratą dla mieszkańców. Niewątpliwie niektóre działki nie powinny być zagospodarowywane, a planowane są na nich budowy. Inwestorzy zazwyczaj wykorzystują błędy w polskim prawie budowlanym, a pracownicy urzędów nie mają narzędzi, aby uniemożliwić niekorzystne budowy. Niektóre pozwolenia na budowę trafiają do sądów, gdzie udowodniono dużo zaniedbań z winy urzędników. Sądy postawiły wyroki, w efekcie których zakazano niektórych budów. 

Similar Posts