Ogrzewanie

Co to jest pelet i jakie ma właściwości?

Prawo które dotyczy ogrzewania wprowadza coraz to większe restrykcje.Ograniczają chęć sprzedaży niskiej jakości kotłów i niezbyt ekologicznych paliw. Właśnie z tego powodu w kilku ostatnich latach kotły na pelet zyskały taką popularność. Taki rodzaj paliwa ma także wysoką wydajność.

Pelet – z czego jest produkowany?

Pelet jest paliwem pod postacią granulatu w kształcie sprasowanych wałków o wielkości 6-8 milimetrów i a jego maksymalna długość to 30 mm. Pelet jest produkowany z biomasy, czyli pozostałości z produkcji rolnej które zostały sprasowane pod wysokim ciśnieniem. Wyróżnia się kilka typów:

pelet drzewny produkowany z trocin, zrębek i innych odpadów drzewnych;
pelet agro produkowany przy użyciu słomy, siana, biomasy roślin energetycznych;
pelet który jest produkowany z łusek słonecznika;
pelet produkowany z innych odpadów.

Aczkolwiek pod względem przeznaczenia dzielimy go na dwie grupy. Pelet przemysłowy który wykonywany jest między innymi ze słomy. Sprawia on, że ogrzewa się budynki publiczne oraz użyteczności przemysłowej. Pelet który jest stosowany w gospodarstwach domowych jest z reguły z drzew. Jest on produkowany z resztek pochodzących z tartaków, stolarni i zakładów drzewnych. Pamiętajmy że muszą one być pozbawione wszelkich zanieczyszczeń czy to chemicznych i mineralnych.

Ekologiczność a pelet

Pelet jest to bardzo wydajne paliwo, ponieważ jego wartość
energetyczna to 19500 kJ/kg przy zawartości popiołu pół procenta. Natomiast kaloryczność 2 kg peletu jest odpowiednikiem 1 l oleju opałowego. Niemniej jednak pamiętajmy że wszystko zależy również od kotła na pelet a także dostawcy paliwa. Zaleca się stosować pelet certyfikowany, czyli na przykład DIN PLUS lub EN PLUS o bardzo dużej od profesjonalnego sprzedawcy. Pelet posiadający certyfikat powinien być w posiadaniu odpowiedniego oznaczenia. Do zastosowań komercyjnych czy też do gospodarstwa domowego według standardu EN PLUS stosuje się:

klasę właściwości A1 – jest to najwyższa jakość pelet która posiada wysokie parametry spalania i bardzo niskiej ilości popiołu oraz azotu.
klasę właściwości A2 – ten pelet stosowany w sporych instalacjach;
klasę właściwości B – pelet, który powstaje z nieprzetworzonego chemicznie drewna użytkowego.

Similar Posts