Biznes

Czy muszę mieć konto firmowe?

Założenie działalności gospodarczej związane jest z okresowymi rozliczeniami z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych, oraz z Urzędem Skarbowym. Trzeba to robić tylko za pomocą konta bankowego, gdyż instytucje te przyjmują tylko transakcje bezgotówkowe. Można uznać, że założenie rachunku firmowego jest potrzebne, aby móc prowadzić firmę. Jest to fakt, który nikogo nie powinien dziwić. Z tego powodu wielu przedsiębiorców po zarejestrowaniu firmy swoje kroki kieruje do banku, w celu założenia konta firmowego. Jednakże dużo osób zastanawia się, czy może używać swoje konto prywatne, aby móc dokonywać rozliczeń składkowych i podatkowych? Bez wątpienia rachunek firmowy jest sporym ułatwieniem dla przedsiębiorcy, pozwala na stosunkowo łatwe kontrolowanie finansów, ale czy naprawdę potrzebne jest zakładanie kolejnego, jeżeli mamy już konto osobiste?

Czy przepisy nakładają obowiązek posiadania konta firmowego?

Konto firmowe pozwala swobodnie zarządzać finansami firmy. Umożliwia również stosunkowo łatwe rozliczenia z takimi instytucjami jak Zakład Ubezpieczeń Społecznych i. Można uznać, że konto firmowe bardzo przypomina to osobiste, czyli pozwala wypłacać gotówkę, czy płacić kartą. Czy przepisy zobowiązują do założenia osobnego konta firmowego? Prawo nie jest jednoznaczne w tej kwestii. Nie ma paragrafu, który zobowiązywałby przedsiębiorcę do zakładania osobnego konta. Czyli teoretycznie można korzystać z konta osobistego, także aby móc rozliczać się z urzędem skarbowym czy ZUSem. Wówczas w czasie rejestracji firmy gospodarczej trzeba tylko podać numer konta osobistego.

Konto osobiste i firmowe w jednym – czy to dobre rozwiązanie? 

Jak już wspomniano wyżej, nie ma przeciwwskazań prawnych aby mieć jedno konto bankowe do celów osobistych i firmowych. Jednakże warto postawić sobie pytanie – czy warto? W praktyce to zdecydowanie nie jest dobry pomysł. Na takim rachunku bankowym tworzy się bałagan, gdyż nie rozdziela on transakcji firmowych i prywatnych. Może to rodzić spore problemy zwłaszcza jeśli dojdzie do kontroli, przez urząd skarbowy. Wówczas przedsiębiorca ma obowiązek wskazać, które transakcje związane są z prowadzeniem działalności gospodarczej. Poza tym jest to spore utrudnienie w codziennym zarządzaniu prywatnymi pieniędzmi oraz finansami firmy. Odstępstwem od tej reguły jest mikroprzedsiębiorstwo, którego jedynymi transakcjami są przelewy do US i ZUS. Trzeba tylko pamiętać, że rozliczenia z tymi instytucjami przeprowadza się za pomocą konta bankowego, którego numer został podany przy zakładaniu firmy.

Rachunek firmowy – biała lista podatników VAT

Oczywiście jak wielu innych, tak i w tym przypadku istnieje wyjątek od reguły. Przedsiębiorcy, którzy są czynnymi płatnikami podatku VAT z całą pewnością powinni posiadać konto firmowe. Szczególnie, jeśli transakcje przekraczają kwotę 15 tysięcy złotych. Wówczas trzeba upewnić się, czy numer bankowy płatnika jest na białej liście podatników VAT, która jest prowadzona przez Ministerstwo Finansów. Zgodnie z prawem na takiej liście może figurować tylko i wyłącznie konto firmowe. Lekceważenie tego obowiązku może nieść za sobą poważne konsekwencje. 

Jak znaleźć najlepsze konto płatnicze?

Jak widać założenie konta firmowego jest nie tyle przymusem, co uproszczeniem dla podatnika, z tego powodu naprawdę warto je założyć Jednakże oferta banków jest bardzo rozbudowana i trudno wybrać najodpowiedniejszą spośród wielu. Czym się kierować? Na co zwrócić uwagę szukając idealnego konta bankowego? Przeglądając ofertę banków warto kierować się tym samym, co w przypadku poszukiwania konta prywatnego. Oczywiście wyjątkowo ważną kwestią jest brak opłat za prowadzenie konta firmowego. Permanentny, miesięczny koszt może być sporym utrudnieniem zwłaszcza dla początkującego przedsiębiorcy. Chociaż oferta banków w znacznej większości przewiduje prowadzenie bez opłat, to mimo wszystko warto być ostrożnym. Jednakże bezpłatne prowadzenie konta bankowego może wiązać się z innymi warunkami jak np. comiesięczne określone wpływy, czy utrzymanie określonego salda.

Następnym aspektem, na który należy zwrócić uwagę jest koszt wyrobienia czy utrzymania karty płatniczej. Często można skorzystać z karty płatniczej przewidzianej do konta firmowego, a najkorzystniejsze oferty zakładają brak ukrytych opłat. Mimo wszystko także w tym przypadku może się to wiązać z określonymi warunkami. Najczęściej jest to pewna ilość transakcji w miesiącu. Używając konta firmowego często przedsiębiorcy potrzebują wypłaty gotówki, a nie mają czasu, aby udać się bezpośrednio do banku. Z tego powodu należy poszukiwać takiej oferty, w której wypłata z bankomatu jest bez dodatkowych prowizji. Z całą pewnością podstawą przy prowadzeniu konta firmowego jest wykonywanie przelewów, co bezdyskusyjnie powinno być bezpłatne. Opłata za każdy przelew wychodzący może zbyt mocno obciążyć kieszeń przedsiębiorcy. 

Gdzie szukać najlepszych ofert banków?

Banki zazwyczaj reklamują swoje oferty w mediach. Pomimo tego nie należy zbyt pochopnie podejmować decyzji. Najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z darmowych rankingów kont firmowych. Wówczas można porównać różne oferty banków w bardzo przejrzysty sposób. Ranking kont firmowych jest na bieżąco aktualizowany, dzięki temu możemy być pewni, że taka oferta jest w danej chwili aktualna. 

Similar Posts