Aranżacja

Czy wiesz jakie są dzieje stylu industrialnego?

Styl loftowy, innymi słowy zwany industrialnym swój początek zawdzięcza XVIII wiekowi, kiedy to firmy ubezpieczeniowe nakazywały zmniejszanie ryzyka powiązanego z pożarami czy remontami. Tak powstały pierwsze, przemysłowe budynki. Surowe bryły z gigantycznymi oknami. Ten surowy wygląd stał się później podstawą oraz podstawą do budowania pomieszczeń industrialnych. 

Końcem XIX wieku, gwałtowny rozwój oraz potrzeba budowy większych pomieszczeń przemysłowych wyegzekwowały na przedsiębiorcach zagospodarowywanie obszarów poza miastem. W latach 60. XX wieku w Nowym Jorku pofabryczne pomieszczenia zmieniły się w miejsce artystycznych przedsięwzięć. Stare magazyny i fabryki wypełnione światłem, otwartych przestrzeni z wysokimi sufitami i wielkimi oknami, a zarazem z niskimi czynszami stały się miejscem idealnym dla młodych artystów. Dzięki swojej kreatywności i pomysłowości potrafili oni zamienić pofabryczne pomieszczenia w wygodne mieszkania, które często pełniły również rolę ich pracowni.  W jednym z takich miejsc swoją „Fabrykę” miał Andy Worhol, która przez długi czas była punktem centralnym artystycznego życia Nowego Jorku. Od tamtego momentu lofty budzą skojarzenia z życiem artystycznym i są symbolem twórczej niezależności. 

W latach 80tych surowy styl spodobał się architektom, którzy wykorzystali go w najdroższych apartamentach Nowego Jorku. Pofabryczne wnętrza, otwarte przestrzenie, olbrzymie okna rozkochały bogatych mieszkańców. Industrialne meble łączące drewno z metalem o surowej konstrukcji idealnie wpasowały się w surowy klimat pomieszczeń. 

Z biegiem czasu uległa zmianie nie tylko lokalizacja tego wnętrzarskiego stylu, a także jego jakość a wystrój industrialny uzyskał luksusowy sznyt. 

Historia loftów w Polsce jest {stosunkowo|relatywnie|względnie| niedługa. Za umowną i pierwszą powierzchnię tego typu uznaje się Bolko Loft, dawną lampiarnię, budynek należący do zakładów górniczo-hutniczych w Bytomiu, dostosowany do nowej funkcji mieszkaniowej. 

Czym charakteryzuje się styl industrialny

We wnętrzach loftowych królują proste materiały. Stalowe meble, beton, cegła czy aluminium. Najlepszymi dekoracjami są widoczne rury, kable czy instalacje elektryczne i hydrauliczne. W stylu industrialnym poszczególne funkcje mieszkaniowe się ze sobą zazębiają, tak więc kuchnia, salon i sypialnia to często łaczna przestrzeń. 

Biele, beże, szarości to barwy, które najlepiej odnajdą się w loftowych pomieszczeniach. Ściany można aranżować w nich na mnóstwo sposobów, zaczynając od pokrycia ich czystą bielą, przez odkrytą cegłę czy na architektonicznym betonie zakańczając. Szczególną uwagę powinno się zwrócić na wykonanie podłogi. Wybierając podłogę w barwach drewna lub betonu osiągniemy spektakularny rezultat. Dla przełamania surowości aranżacji warto zastanowić się nad doborem mebli loftowych. Meble industrialne to meble z duszą. Wykonane są one z połączenia prostych materiałów takich jak: drewno, stal, szkło, przez co idealnie korespondują z surowością wnętrz i ich fabrycznym klimatem. 

Meble loftowe wyróżnia minimalizm formy oraz znikome zastosowanie detali dekoracyjnych. 

Wspominając o stylu industrialnym nie można pominąć metalu. W dawnych loftach metal ukazywał się w postaci rur oraz instalacji. Aktualnie można wykorzystać do swoich pomieszczeń metalowe dodatki, druciane lampy czy stalowe meble. 

Aranżacja loftowa ceni przestronne wnętrza. Jasne kolory uatrakcyjniają pomieszczenie i sprawiają, że będzie się ono wydawać przestronniejsze. W stylu loftowym wartym polecenia rozwiązaniem jest kuchnia otwarta na salon. Sprawia ono efekt świeżości oraz ultranowoczesności. 

Aby uzyskać rezultat otwartej przestrzeni powinno się zredukować niezbędne fragmenty wnętrza do absolutnego minimum. Dużych rozmiarów okna, pozbawione firan i zasłon nadadzą pomieszczeniu specyficzny industrialny charakter. 

Jakie meble loftowe wykorzystać, aby wydobyć industrialny charakter naszego domu?

Meble loftowe można zastosować w dowolnym mieszkaniu, aby wydobyć z niego nieco industrialnego stylu. Wystarczy parę drobnych sztuczek a rezultat zadziwi nas samych. 

Metalowe regały to prawdziwy klasyk. Postawiona na metalowym stelażu drewniana półka na książki lub komoda są idealnym rozwiązaniem. Stalowe meble rewelacyjnie odnajdują się w każdym wnętrzu. Spokojnie można wykorzystać je w salonie, jadalni czy łazience. 

Potęga stylu loftowego spoczywa w możliwości dopasowania go do każdego rodzaju wnętrza. Aby dobrze wyglądał należy ograniczyć do minimum wykorzystanie mebli a użyć dodatki wysokiej jakości.

Meble loftowe możemy ograniczyć do stosownego minimum, dlatego warto postawić na rzeczy wysokiej klasy. Bardzo często w loftowych aranżacjach {sięgamy po|wybieramy|decydujemy się na| metalowe regały, czy metalowe stoliki. Meble stalowe to wyjątkowo dobry wybór, aby mieszkaniu nadać swoisty, industrialny klimat. 

Styl loftowy opera się również na modnych dodatkach. Chętnie wykorzystywane są tutaj poduszki o oryginalnych fakturach, narzuty czy skórzane dywaniki. 

W aranżacji wnętrz mieszkania w stylu industrialnym powinny zostać zastosowane przemysłowe akcesoriadodatki. Najbardziej efektowne jest oświetlenie, ale również garażowe włączniki i kontakty, elementy ze stali, np. drzwi, tablice z hasłami BHP.

Styl loftowy – dla kogo przeznaczony ? 

Indywidualiści którzy cenią sobie niezależność, przestrzeń, są pomysłowi i nie boją się wyzwań perfekcyjnie znajdą się w pomieszczeniach w stylu loftowym. Na mieszkanie w stylu industrialnym stawiają głównie śmiałe, w młodym wieku i oryginalne osoby. Z cała pewnością styl industrialny odnajdą się w nim ci, którzy uwielbiają modę i najnowsze trendy. Trudno przyrównać jakikolwiek inny styl, który na ten moment cieszyłby się większą popularnością niż styl loftowy. 

Wybierając styl indusrtailny należy eksperymentować z przeróżnymi zabiegami stylistycznymi przy wystroju wnętrz. Proste wnętrze industrialnego pomieszczenia skutecznie można wypełnić obrazami na płótnie. Obrazy w loftach są spoiwem pomiędzy światem sztuki, a fabrycznym klimatem pomieszczenia lub domu. 

Similar Posts