Ogrzewanie

Czy wypożyczanie klimatyzatora jest korzystne?

Często w Polsce zdarzają się nietypowo upalne lata. Często temperatury są tak duże, że codzienne funkcjonowanie bywa utrudnione. W takiej sytuacji zwiększenie komfortu może zapewnić właściwy klimatyzator. Czym tak naprawdę jest klimatyzator? W skrócie jest to urządzenie, które służy do schładzania powietrza. Ale czy opłaca się zakupić klimatyzator, skoro lato trwa tylko kilka miesięcy?

Źródło: Wypożyczalnia klimatyzatorów z Wrocławia.

Klimatyzator- jak działa?

Wbrew pozorom, jeśli chodzi o zasady działania klimatyzacji jest to stosunkowo nieskomplikowany mechanizm. Generalnie jest to urządzenie, które można porównać do lodówki-  schemat schładzania powietrza jest analogiczny. Klimatyzator składa się z parownika, skraplacza oraz sprężarki. Powietrze, trafiające do wewnątrz ochładzane jest w parowniku przez przekazanie ciepła czynnikowi chłodzącemu. Kolejnym etapem jest sprężenie gazu w sprężarce, aby następnie trafić do skraplacza, tam powietrze zostaje przekształcone w ciecz. Na koniec po raz kolejny trafia na parownik, gdzie ponownie zmienia się w w stan gazowy. Najnowocześniejsze rodzaje klimatyzatorów mają wiele dodatkowych funkcji. Poza samym schładzaniem powietrza, są to:

  • Ogrzewanie – w zimne dni można odwrócić sposób działania tak, aby powietrze się nagrzewało.
  • Wentylacja – istnieje możliwość podłączenia klimatyzatora do systemu wentylacyjnego. Kiedy urządzenie jest wyłączone, wentylacja będzie działać niezależnie. Zintegrowanie tych dwóch systemów umożliwia dostarczanie świeżego powietrza z zewnątrz.
  • Oczyszczanie powietrza – jest to funkcja coraz powszechniejsza w polskich domach przez słabą jakość powietrza. Zainstalowanie w środku klimatyzatora filtry umożliwią oczyszczanie powietrza. Jest to praktyczna funkcja szczególnie dla alergików.
  • Osuszanie – klimatyzator pozwala na utrzymanie stałej, właściwej wilgotności powietrza. Zwiększa to komfort termiczny, oraz zapobiega powstawaniu pleśni.
  • Jonizowanie powietrza – jest to wyjątkowa funkcja, która znacznie zawyża cenę urządzenia. Klimatyzator z wbudowanym jonizatorem ma niewątpliwie pozytywny wpływ na nasze zdrowie. 

Jeżeli zdecydujemy się na montaż klimatyzacji w pomieszczeniu, należy regularnie ją serwisować. Dzięki temu powietrze będzie wysokiej jakości, a sam klimatyzator będzie działał o wiele dłużej. 

Wady i plusy klimatyzacji

Jak większość urządzeń, klimatyzator ma określone minusy i plusy. Podstawową jego wadą jest cena samego urządzenia, a także koszt jego montażu. Montaż klimatyzacji najlepiej zlecić profesjonalnej firmie, która zrobi to sprawnie i rzetelnie, aczkolwiek nie jest to oszczędne rozwiązanie. Tutaj przechodzimy do następnej wady, gdyż zakładanie klimatyzacji zazwyczaj wiąże się z kuciem ścian i jest to dosyć poważny remont. Oczywiście jeśli nie mamy przestrzeni na stały montaż, warto zastanowić się nad klimatyzatorem mobilnym. Istnieją firmy posiadające wynajem klimatyzatorów w niskich cenach. Dodatkowo klimatyzator trzeba okresowo serwisować i zmieniać filtry. Z pewnością klimatyzacja ma wiele zalet. Głównie jest to komfort termiczny w czasie upałów, które zdarzają się coraz częściej. Dzięki temu także sen w wysokich temperaturach będzie bezproblemowy. Następnę korzyścią tego urządzenia jest polepszenie jakości powietrza, co jest ważne szczególnie dla alergików i astmatyków. Zamontowane filtry powietrza skutecznie poprawiają jego jakość. Kolejną zaletą mającą dobry wpływ na ludzi jest utrzymywanie właściwej wilgotności powietrza. Plusy klimatyzacji znacznie przewyższają jego minusy, dlatego warto zakupić to urządzenie. Co w sytuacji, kiedy nie mamy miejsca na montaż klimatyzatora, lub korzystać z jego zalet jedynie w miesiącach letnich?

Wynajem klimatyzatorów- kiedy się sprawdzi?

Coraz częściej można spotkać wypożyczalnie klimatyzatorów. Są one bardzo popularne szczególnie w dużych miastach jak Trójmiasto, Bydgoszcz, Wrocław, Łódź. Jest to doskonałe rozwiązanie dla osób, które nie posiadają wolnej przestrzeni na stały montaż urządzenia. Nierzadko wypożyczalnie proponują swoje klimatyzatory dla wesel w salach gdzie nie ma zamontowanej klimatyzacji. Zdecydowanie zwiększa to komfort gości weselnych. Należy mimo wszystko pamiętać, że nie do ochładzania przestronnych pomieszczeń. Główną korzyścią mobilnego klimatyzatora jest to, że wyposażony jest on w kółka i bezproblemowo można zmieniać jego lokalizację. Na pewno minusem takiego urządzenia jest emitowany przez niego dźwięk. Jest on znacznie większy, niż urządzeń zamontowanych na stałe. Klimatyzatory mobilne nie są również tak wydajne jak te montowane przez specjalistów. Oczywiście przed podjęciem decyzji co do zakupu lub wynajęcia klimatyzatora należy rozważyć wszystkie plusy i minusy. Zazwyczaj pomimo chęci nie ma po prostu opcji zakupienia stałego urządzenia, i wtedy jedynym rozwiązaniem, które pozwoli pomimo wszystko rozkoszować się chłodniejszym powietrzem jest jego wypożyczenie. Wypożyczenie klimatyzatora jest opcją, z której chętnie korzystają biura. Należy jednak mieć na uwadze, że klimatyzatory przenośne są urządzeniami znacznie głośniejszymi niż standardowe. Dlatego szczególnie jeżli chodzi o biura warto znaleźć model jak najcichszy.

Similar Posts