Ogród i balkon

Czym jest nawadnianie kropelkowe i czy warto w nie zainwestować?

Z powodu tego, że pogoda w ostatnich latach zachowuje się ze wszech miar kapryśnie, a bardzo często zdarzają się różnego rodzaju susze czy długie okresy bez deszczu, należy zamontować odpowiedni system nawadniania upraw w naszych ogrodach i szklarniach. W tym celu bardzo dobrym pomysłem będzie nawadnianie kropelkowe – system niezwykle uniwersalny, który może pochwalić się na prawdę obszernym szeregiem zalet. Zapraszamy do dowiedzenia się nieco więcej na ten temat!

Nawadnianie kropelkowe – niezaprzeczalne zalety tego rozwiązania

Na samym początku warto nakreślić, jaki jest system działania tego rodzaju technologii. Warto wiedzieć, że nawadnianie kropelkowe może odbywać się na kilka sposobów. Można zamontować takie elementy, jak chociażby linia kroplująca (->https://watermil.pl/linia-kroplujaca/) czy taśma nawadniająca – różnią się one między sobą pod paroma względami, ale ogólna zasada działania jest podobna. Linie kroplujące sprawdzają się przede wszystkim w niewielkich domowych ogródkach oraz szklarniach. Jak zatem widać, mnogość opcji jest dość obszerna i dostosować można poszczególne urządzenia do naszych potrzeb. W dodatku mamy do czynienia z bardzo skutecznym rozwiązaniem, które zapewnia nieustanny dostęp do wody naszym owocom czy roślinom.

Gdzie i kiedy sprawdzi się nawadnianie kropelkowe?

Wydaje się, że najważniejsza zaleta tej technologii to fakt, że jest niezwykle uniwersalna. Linia nawadniająca jest rozwiązaniem odpowiednim dla praktycznie każdego ogrodu czy sadu, niezależnie od ich wielkości czy zastosowań. Zdecydowanie warto zastanowić się nad zainstalowaniem nawadniania kropelkowego, gdyż umożliwia wydajną pracę oraz solidne efekty. Warto skorzystać z usług specjalistów, którzy odpowiadają za profesjonalne nawadnianie ogrodów. Watermil to jedna z firm, które są godne polecenia i cieszą się renomą na rynku.

wymarzony, nawodniony ogród

Partnerem tego wpisu jest firma Watermil.

Zalety i wady systemu nawadniania kropelkowego

Instalacja nawadniania kropelkowego. Posiada on wiele zalet. Umożliwia ona oszczędne gospodarowanie wodą oraz dokładne podlewanie roślin. System zapobiega rozwojowi chorób grzybiczych, gdyż nie zrasza bezpośrednio liści. Dzięki instalacji nie ma także problemu ze zbrylającą się glebą. Dodatkowo wraz z wodą można szybko i efektywnie rozprowadzić po uprawie preparaty do ochrony roślin lub nawozy. Dzięki systemowi można uzyskać obfitsze plony przy mniejszym nakładzie pracy.

System nawadniania kropelkowego nie ma wielu złych stron. Może nią być choćby konieczność zainwestowania w założenie instalacji – zwłaszcza w przypadku dobrej jakości firmy – warto jednak pamiętać, że środki zwracają się po czasie. Ponadto instalacji nie da się przenosić, z tych powodów lepiej sprawdza się w przypadku wieloletnich gatunków roślin. Instalację trzeba co jakiś czas czyścić – w przeciwnym razie dojdzie do zapchania.

Zakładanie systemu nawadniania kropelkowego – na co zdecydowanie warto uważać?

Do najczęściej spotykanych błędów podczas montażu systemu nawadniania zalicza się:
  • nieodpowiedni filtr wody – bez odpowiedniego filtra lub na skutek złej jakości może dojść do zapchania i uszkodzenia emiterów;
  • niewłaściwie rozstawione emitery – aby skutecznie podlewać rośliny, emitery powinny znajdować się nad całą strefą korzeniową;
  • niewłaściwa odległość między linią kroplującą a emiterem – montując system nawadniania powinno się zwrócić uwagę na wskazówki producenta dotyczące rozmiaru ciągów;
  • linia kroplująca zasypana ziemią – emitery nie są przystosowane do pracy po przykryciu ziemią, można je ukryć pod korą, jednak muszą pozostać odsłonięte;
  • zbyt wysokie ciśnienie wewnątrz przewodów – może ono prowadzić do odkształcenia emiterów oraz pęknięcia przewodów – w razie problemów można wykorzystać urządzenie regulujące ciśnienie.

Similar Posts