Aranżacja

Czym różnią się plisy od zasłon?

Okna stanowią istotny punkt naszych mieszkań. Pozwalają oglądać świat zewnętrzny i zapewniają dopływ światła słonecznego, regulują też ciepło wewnątrz pomieszczenia. Z drugiej strony pozwalają gapiom zaglądać do wnętrz naszych mieszkań, co rzutuje na naszą prywatność.

Między innymi dlatego na oknach montuje się różnego rodzaju dekoracje. Zakładając na okna plisy, rolety bądź zasłony chcemy też by całość dobrze się prezentowała.

Istotna jest funkcjonalność takich ozdób oraz ich faktura. Projektując wnętrze przeważnie będziemy dążyć do tego, by plisy w Gdańsku czy rolety komponowały się z resztą wnętrza. Jakie są zatem rodzaje ozdób na okna i czym się one charakteryzują?

Co założyć na okna?

Rynek proponuje nam liczne ozdoby okienne. Współczesna technologia pozwala na tworzenie elementów o dowolnym kształcie, kolorze i z wykorzystaniem wybranych motywów.

Plisy, zasłony czy rolety mają nas chronić nie tylko przed wzrokiem przechodniów, ale też, kiedy to potrzebne, odcinać dopływ światła do pomieszczenia. Zaciemnione wnętrze stanowi najdogodniejsze warunki do spania.

Dotychczas najpopularniejszą opcją były zasłony. Masywne i eleganckie potrafią zmienić na oblicze całej(go) wystroju. W zależności od wykorzystanej tkaniny i wzoru mogą być świetnym uzupełnieniem biur, bibliotek czy sypialni. Ponadto w łatwy sposób można je zmieniać w zależności od pory roku czy własnego widzimisię.

Inną popularną opcją na naszych oknach są rolety. Wyróżniają się one przede wszystkim funkcjonalnością – skutecznie zasłaniają bądź odkrywają świat zewnętrzny. Rolety także mogą być wykonywane z różnorakich tkanin.

Rolety można regulować, dzięki czemu otrzymujemy poziom jasności adekwatny do potrzeby momentu. Ciekawym rozwiązaniem są rolety rzymskie, które wiążą w sobie cechy firan i zasłon. Gdy słońce nam doskwiera, w łatwy sposób będziemy się mogli od niego odizolować i odwrotnie – gdy potrzebujemy go więcej, wtedy jednym ruchem możemy zrealizowac powzięty cel.

Plisy – wady i zalety

Warto poświęcić trochę uwagi plisą. Są one alternatywą dla typowych rolet. Różnica między nimi polega na metodzie montowania. Plisy montuje się w ramie okiennej, zaś rolety rzymskie mocowane są na zewnątrz okna. Ponadto plisy można regulować dwustronnie. Jest to rozwiązanie zdobywające coraz większą uwagę.

Plisy w Gdańsku bazują na dwóch listwach, które wmontowane w ramę okienną manipulują tkaniną. Mechanizm pozwala za pomocą sznurka zwijać materiał w estetyczną harmonijkę. Jest to dobre z perspektywy otwierania/zamykania okien – plisy nie utrudniają tej czynności.

Dużym walorem plis okiennych, jest łatwość montażu i demontażu konstrukcji bez ingerencji w ścianę czy ramę okna.

Plisy są szczególnie chętnie stosowane w nowoczesnym budownictwie. Możliwość dwukierunkowego sterowania materiałem pozwala, zależnie od potrzeb, zasłonić część lub całość wnętrza. Jest to rozwiązanie cenione również w miejscach użytkowych.

Wśród mankamentów plis wymienia się jakość, którą plisy mogą tracić w wyniku wilgoci występującej w pomieszczeniach. Jednak, jest to kwestia materiału – można użyć plisy z materiału odpornego na wilgoć.

W co ubrać swoje okna?

Pierwszorzędną kwestią jest to, czy plisy będą spełniać nasze oczekiwania co do użyteczności. W takim układzie cechy estetyczne można zawsze dopracować, tak by plisa współgrała z resztą otoczenia.

Z pewnością warto zaglądnać do odpowiedniego sklepu, gdzie pracownicy powinni nam doradzić. Ich znajomość różnych opcji, tkanin, styli i elementów może być dla naszej(go) percpecji wartościowe. Dzięki takiemu zdaniu na pewno łatwiej będzie zrealizować zakupy.

Similar Posts