Jedzenie

Czym wyróżnia się kuchnia kaszubska?

Kaszuby zdają się być wyjątkowym miejscem w skali Polski. Region od dekad kultywuje swoje tradycje. Dotyczy to zarówno kwestii kulturowych, jak i językowych. Język kaszubski jest jednym z legalnie uznawanych przez rząd językim mniejszości narodowej.

Zamieszkujący północną część Polski mieszkańcy Kaszub mogą się także pochwalić swoją własną kuchnią. Kościerzyna – stolica Kaszub to w przeciwieństwie do wielu miast nie jedynie pizza i burgery. Kuchnia regionalna w Kościerzynie, której można tu skosztować, zalicza się do tych, obok których nie można przejść obojętnie.

Na czym polega wyjątkowość kaszubskiej kuchni?

Jak wiele kuchni regionalnych, kuchnia kaszubska ściśle związana jest z trybem życia mieszkańców. Oznacza to, że wpływ mają na nią sezony oraz owoce, które wyda ziemia.

Od wieków Kaszubi trudnili się rolnictwem oraz połowem ryb. Dzięki temu główne przysmaki w tej kuchni bazują na rybach, drobiu i świeżych warzywach.

Kościerzyna i okolice to również stosunkowo mocno zalesione obszary. Sprawia to, że popularne są tu również dziczyzna, grzyby i leśne owoce. Lokalna ludność z dziada pradziada przekazują sobie wiedzę na temat zdobywania, gromadzenia i co najważniejsze przygotowywania miejscowych darów ziemi.

Odpowiednio wybrana restauracja w mieście Kościerzyna zapewni nam prawdziwą ucztę. Podobnie jak w wielu miejscach można tu spotkać w menu propozycje takiej jak pizza i burgery. Będąc tu dobrze jest jednak postawić na na rodzimą kuchnię.

Lokalna kultura i kuchnia – kaszubska restauracja w Kościerzynie

Wizyta w tym regionie to konieczne odwiedziny w jednym z licznych tutejszych borów. Jest tu ich mnogość. Szum drzew daje ukojenie, czaru dodają im występujące co jakiś czas jeziorka. Są to idealne okolice na spędzenie czasu z naturą i naładowanie baterii.

Będąc tu warto choć trochę zanurzyć się z miejscową kulturą i tradycją. Bogate wzornictwo, śpiewny język i przykuwające wzrok stroje ludowe to tylko część kaszubskich atrakcji.

Wizyta w innym mieście to świeta okazja do spróbowania lokalnych wyrobów. Kościerzyna jest miastem, w którym co druga restauracja oferuje lokalne frykasy.

Szczególnie popularne dania, które produkuje kuchnia kaszubska to robione domowymi metodami wędliny czy przetwory rybne. Szukając wiadomości na ten temat, wielu znawców poleca pierogi z dorszem. Zupa rybna również cieszy się tu popularnością – jest gęsta i wyrazista w smaku.

Poza tym lokalsi oferują różnego rodzaju wariacje najpopularniejszych dań z kuchni europejskiej. Można zjeść burgery z lokalnymi składnikami. Pizza z darami kaszubskiej ziemi także jest tu spotykana. Także wszelkiej maści ryże czy makarony miejscowi kucharze serwują z grzybami z kaszubskich lasów.
Gdy na mapie naszej podróży występuje się Kościerzyna i okolice warto uprzednio zrobić research. Często szukając pośród bogatą(ej) bazy noclegową(ej) można znaleźć ciekawe opcje.

Jeśli chcemy rzeczywiście poznać ten naród dobrym pomysłem są gospodarstwa agroturystyczne. To właśnie w takich miejscach kuchnia kaszubska i kultura najgłębiej zapuściły swe korzenie.