Pupil

Czym zajmuje się groomer?

Jednym z nowopowstałych zawodów, który w ostatnich latach zdobywa zainteresowanie jest zawód psiego fryzjera. Wraz z rosnącą świadomością dotyczącą pielęgnacji nad zwierzętami powstaje coraz więcej salonów oferujących usługi kosmetyczne dla czworonogów.

Groomer Bytom to fach przeznaczone głównie dla miłośników zwierząt. Dotychczas fani zwierzaków mogli spełniać swoje zamiłowania w weterynarii. Groomer stanowi opcję dla wszystkich, którzy nie chcą przechodzić przez skomplikowane studia.

Czym konkretnie zajmuje się groomer? Jakie przymioty mogą być pomocne w tym fachu? Co trzeba zrobić by stać się psim fryzjerem?

Jakie obowiązki stoją przed groomerem?

Choć powszechnie groomer wyobrażany jest jako psi fryzjer, nie jest to pełna prawda o tym zawodzie. Groomer nie obcina tylko psów, ale również koty.

Ponadto praca groomera nie ogranicza się jedynie do strzyżenia. Wykonuje on też inne zabiegi kosmetyczne – przycina paznokcie, czyści trudno dostępne miejsca i przygotowuje czworonogi do różnego rodzaju wystaw.

Innym z obowiązków groomera jest skrupulatna dezynfekcja i dezynsekcja zwierzęcia. Wszelkie robactwo musi zostać usunięte z ciała pupila. Praca nad tym zagadnieniem pozwala usunąć ryzyko wystąpienia różnych dolegliwości, przenoszonych przez insekty.

Żeby skutecznie wykonywać swoją pracę groomer powinien dysponować odpowiednim instrumentarium. Niezbędne jest osobne pomieszczenie do zabiegów odkażających.

Groomer pracuje również w otoczeniu, w którym ma styczność różne bakterie i wirusy. Jego zdaniem jest bezwarunkowe przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Co za tym idzie, jest on zobligowany do cyklicznego odkażania swojego miejsca pracy oraz narzędzi, z których korzysta.

Groomer – czym powinien się cechować?

Bez cienia wątpliwości zawód groomera nie jest dedykowany dla wszystkich. By odnaleźć się w tym fachu warto prezentować zestaw pewnych przymiotów.

Po pierwsze groomerem nie zostanie osoba, która nie lubi czworonogów. Właściwe podejście to w tej branży bardzo dużo. Zazwyczaj zwierzęta przeciwstawiają się gdy mowa o zabiegach kosmetycznych.

Groomer powinien w związku z tym być zdolnym do zapanowania nad nawet niesfornymi zwierzakami. Mocno pożądaną cechą jest tu cierpliwość.

Psiemy fryzjerowi przydatna jest również kreatywność – pozwala ona nie tylko poradzić sobie z charakterem psa czy kota. Jest to też element, który pozwala gustownie wystylizować zwierzę i przygotować je do pokazów bądź codziennej, eleganckiej prezencji.

Co trzeba zrobić by zostać groomerem?

Jeśli jesteśmy zainteresowani pracą ze zwierzętami, warto przemyśleć kurs groomerski. Ukończenie kilkudziesięciu godzinnego szkolenia uprawnia jego beneficjentów do podjęcia pracy w zawodzie groomera.

Podczas kursu uczestnik zdobywa informację na temat pielęgnacji zwierząt od strony teoretycznej i praktycznej. Poznawane są typy sierści, uczeń zgłębia też wiedzę z zakresu trymowania i mycia czworonogów.

Całość kursu finalizowana jest egzaminem, który składa się z dwóch części. Część teoretyczna zawiera zestaw pytań, testujących ogół wiedzy o zwierzętach i groomingu. W części praktycznej, przyszły groomer, przygotowuje fryzurę wskazanemu zwierzęciu pod opieką egzaminatora – wykwalifikowanego groomera.

Similar Posts