Ogród i balkon

Drzwiczki pieca jako istotny detal zabudowania

Od jakiegoś czasu sporo osób stawia na piece z kafli jako nietypowy element dopracowania pomieszczeń, ale również dodatkowe ogrzewanie w zimne miesiące. Jest to zasługa wracającej mody na styl vintage. Takie konstrukcje zazwyczaj kojarzą nam się z dzieciństwem, najczęściej z wnętrzem nienowych kamienic. Ostatnimi czasy coraz częściej wracają one do łask. Takie piece robione są ze specjalnie stworzonych kafli i niewątpliwie niektóre z nich można zaliczyć do dzieł sztuki.

Poza tradycyjnymi piecami, wiele osób w ogrodach zleca budowę także wędzarnie, grille, oraz piece do wypiekania pizzy i chleba. Tego typu zabudowa również może być pięknym uzupełnieniem ogrodu, kiedy zatroszczymy się o staranne szczegóły jak np. żeliwne ozdobne drzwiczki do grilla. Zbudowanie czy to pieca do wypiekania pizzy czy wędzarni warto zlecić profesjonaliście. Jest to względnie łatwa konstrukcja, mimo to trzeba wiedzieć jak powinny być poprowadzone kominy. 

O czym należy pamiętać budując własną wędzarnię?

Wiele osób tęskni za niepowtarzalnym aromatem świeżych szynek. Niestety te oferowane przez sklepy mięsne nie przypominają naturalnych wyrobów naszych babć. Dlatego właśnie bardzo popularne stały się wędzarnie na prywatnych działkach, które oprócz swojej funkcjonalności mogą także niezwykle się prezentować. Taka konstrukcja na szczęście nie potrzebuje zbyt wiele przestrzeni, z tego powodu może się na nią zdecydować niemal każdy posiadający choć trochę wolnej przestrzeni na działce. Zanim zlecimy profesjonaliście budowę warto przede wszystkim przeanalizować do czego dokładnie piec będzie nam potrzebny? Inaczej wygląda wędzarnia do przyrządzania dziczyzny, inna do ryb, a jeszcze odmienna do mięs zwierząt domowych jak np. świnie czy ptaki. Dlatego budowę takiej konstrukcji należy zlecić zdunowi, który będzie umiał służyć radą w najważniejszych kwestiach. Z całą pewnością niezwykłym dopełnieniem tego typu zabudowy będą drzwiczki do wędzarni, których wybór na rynku jest niezwykle szeroki. Drzwiczki mogą być z kratką, szybką albo całkowicie osłonięte. Także decyzja w kwestii ozdób zależy jedynie od zasobności naszego portfela.

Piec chlebowy – gwarancja świeżego pieczywa

Nic nie smakuje tak wyjątkowo jak świeżo upieczony chleb. A już z pewnością wykonany własnoręcznie i upieczony w przydomowym piecu do chleba. Mając trochę miejsca w przydomowym ogródku warto zdecydować się na taką zabudowę. W piecu chlebowym poza standardowym pieczywem można piec też placki, a także pizzę. Tak jak w przypadku pieca do wędzenia, również budowę pieca chlebowego należy zlecić specjaliście, który posiada doświadczenie i orientuje się jak powinny być przeprowadzone komory. Na pewno tego typu konstrukcja może zostać zbudowana w wersji prostej, oraz rozbudowanej. Wszystko zależy od finansów jakie posiadamy i miejsca jakim dysponujemy. Taki piec może być wyposażony w dwie pary osobnych komór. Wówczas można dobrać osobno drzwiczki do pieca chlebowego, i osobno drzwiczki do pieca na pizzę. Także w tym przypadku wszystko zależy od naszej wyobraźni i gotówki jaką dysponujemy. Na rynku dostępne są drzwiczki zarówno zdobione droższe, jak i tańsze, skromne.

Jak wygląda budowa różnego typu pieców we własnym ogródku? 

Wędzarnia, piec do pieczenia, chleba czy grill – są to piece, które można zrobić samodzielnie używając projektów dostępnych w sieci. Jednakże warto zadać sobie pytanie – czy warto? Projekt pieca nie jest bardzo trudny. Ale żeby służył on nam wiele lat,  nie pękał, a materiały były odporne na spore różnice temperatur, należy go zlecić profesjonaliście. Będzie potrafił on dopasować nam stosowną konstrukcję do naszych wymagań, ale także dopasuje surowce z których taki piec powinien być zrobiony. Najczęściej takie piece wykonywane są na specjalne zamówienie, transportowane na miejsce w częściach i kolejno montowane. Oczywiście koszt zależny jest od projektu, i użytych surowców. Kolejnnym kosztem jest również transport, którego koszt zależny jest dystansu. 

Similar Posts