Inne

Gaz do diesla – czy warto?

Wykorzystywanie gazu ziemnego w silnikach wysokoprężnych stało się w ostatnim dziesięcioleciu praktyką szeroko rozpowszechnioną, a mimo to wciąż wzbudzającą strach u pewnej grupy użytkowników aut. Lęki te są zresztą uzasadnione, jako że instalacje gazowe funkcjonują w konkretnych typach wozów z rozmaitym powodzeniem.

Paliwo gazowe w dieslu – wady i zalety

Gaz do diesla już od dłuższego czasu zdaje się być ciekawą opcją dla ludzi, którzy mają dość nieustannego podnoszenia cen oleju napędowego. Paliwo gazowe jawi się jako zamiennik cenowo atrakcyjniejszy, wydajniejszy i przyjazny dla środowiska. Mimo to, nawet niewielka wiedza w tym temacie uświadomi nam, iż w przypadku osobówek instalacja gazowa będzie się opłacać jedynie w odniesieniu do dużego przebiegu. Stanowi to gwarancję, że inicjalne nakłady wydatki zwrócą się posiadaczowi relatywnie sprawnie.

Z czego jednak te wydatki się biorą? W pierwszej kolejności z przymusu instalacji adekwatnego sprzętu. W jego skład wchodzi jednostka sterująca, grupa czujników, wtryskiwacze oraz zbiorniki gazu. Ważne okazują się przede wszystkim czujniki, ponieważ to dokładnie za ich pośrednictwem zbiera się informacje w rodzaju temperatury działania silnika, jego obciążenia, jak również ilości używanego LPG.

Trzeba zaakcentować, że gaz do diesla (sprawdź ofertę Elpigaza) instalować można w paru wariantach. Przede wszystkim – system jednopaliwowy – użytkuje LPG w charakterze jedynego źródła zasilania w samochodzie. Drugi – system dwupaliwowy stawia na mieszane paliwo w układzie 70 proc. LPG i 30% ropy. Natomiast trzeci system, czyli system diesel gaz, odwraca owe proporcje, dopuszczając maksymalnie 30% LPG w składzie paliwa.

Należy zaakcentować, że gaz do diesla da się zamontować w kilku wersjach. Przede wszystkim – mono fuel – wykorzystuje gaz płynny w charakterze jedynego źródła zasilania w samochodzie. Kolejny – system dwupaliwowy stawia na mieszane paliwo w proporcji 70% gazu oraz 30 proc. oleju napędowego. Z kolei ostatnia opcja, a więc system diesel gaz, odwraca te wartości, zezwalając na najwyżej 30 proc. gazu w składzie paliwa.

Similar Posts