Wykończenie

Instalacja elektryczna w nowym mieszkaniu – nie popełnij tych błędów

Jeżeli na właśną rękę nie zaprojektujemy rozłożenia gniazdek i rozmieszczeniem oświetlenia to usługodawca zrobi nam ich nieznaczną ilość. Następnie sprawi to, że w każdym pokoju umieścimy conajmniej parę przedłużaczy, które trudno będzie schować ewentualnie fajnie wkomponować w przestrzeń. Dodatkowo często może być zwyczajnie ciemnica i ciężko będzie taką sytuację naprawić większą lampą. Na co najlepiej zwrócić uwagę podczas planowania instalacji elektrycznej i czego nie powinno się robić?

Gdzie umieścić gniazdka, aby było praktycznie?

Na tym etapie wypada mieć już pierwszy projekt domu. Warto wiedzieć gdzie stanie łóżko, sofa, telewizor, ale również dokładne ulokowanie sprzętów w kuchni. W łazience dobrze jest pomyśleć gdzie stanie pralka oraz zlew, żebyśmy byli w stanie spokojnie podłączyć szczoteczkę elektryczną albo suszarkę do włosów. W dodatku warto wziąć pod uwagę, że gniazdka w takim miejscu najlepiej żeby były osłonięte, aby nie mieć kontaktu z wodą. Instalacja elektryczna w tego typu miejscach jest niezmiernie istotna.

Zazwyczaj deweloper sam z siebie nie zaprojektuje dużo gniazdek w pokojach typu sypialnia albo pokój dziecięcy więc musimy sami zaplanować gdzie będzie stało łóżko i umiejscowić gniazdka z obu stron. 

Taka sama sytuacja będzie w przypadku salonu – jeżeli myślimy aby powiesić telewizor na ścianie, zamiast postawić go na szafce, to poprośmy o zamontowanie gniazdka wyżej, w dodatku ulokujmy jedno przy kanapie, aby móc podłączyć stojącą lampę lub ładowarkę do smartfona. Specjaliści z Gdańska, tacy jak dla przyładu BPEGD – instalacje elektryczne na pewno z chęcią zaprojektują nam instalację elektryczną.

Instalacja elektryczna w kuchni – jakich błędów nie popełnić?

Kuchnia jest najtrudniejszym pomieszczeniem do zaprojektowania instalacji elektrycznej. Lodówka, zmywarka, piekarnik oraz kuchenka elektryczna lub indukcyjna powinny mieć zawsze osobne gniazdka. Należy ulokować je w takich miejscach i na takich wysokościach, aby sprzęty te nie odstawały od ściany i żeby nie martwić się, że kabel nie starczy.

Oprócz nich w tym pomieszczeniu znajdziemy dużą ilość innych urządzeń. O ile wyciskarkę do soku czy mikser możemy każdorazowo wyłączyć z gniazdka, to już czajnik lub ekspres do kawy przeważnie są podłączone do prądu bez przerwy. Jednakowo wygląda sytuacja z mikrofalą albo okapem. W kuchni warto więc zaprojektować sporo gniazdek – najlepiej, żeby były nad blatem, tak żeby używanie ich było bardzo wygodne.

Jakich błędów nie popełnić w trakcie planowania oświetlenia?

Źródło światła, które początkowo chce zrobić developer jest także znikome. Jeśli nie planujemy kuć ścian aby samemu wprowadzić zmiany w instalacji elektrycznej, powinniśmy naprzód zaplanować w jakich miejscach i ile lamp będziemy chcieli zamontować. Jeżeli w sypialni nie planujemy lampek nocnych, tylko lampy ścienne – to jest właściwy czas na wprowadzenie takiej zmiany w projekcie lokalu. Tak samo w przypadku oświetlenia łazienkowego – deweloper często zaplanuje jedną lampę nad lustrem, jeżeli chcemy dwie, po każdej stronie lustra – musimy też ująć to w planie instalacji elektrycznej. Zdarza się, że nie podoba nam się za ciemna kuchnia – w tym miejscu także możemy zamontować dwie lampy – jedną nad blatem i drugą nad stołem, przy którym jemy.

Jeżeli uda Wam się znaleźć dobrych fachowców to na pewno zajmą się profesjonalnym zaprojektowaniem oświetlenia – takich stuprocentowo spotkacie w Gdańsku.

Similar Posts