Budowa

Jak domy skandynawskie zdobywają popularność?

Coraz częściej w polskim krajobrazie można spotkać domy z drewna. O ile tego typu konstrukcje znalazły swoich zwolenników w innych krajach już dawno temu, o tyle w Polsce nadal stanowią coś nowego.

W Polsce od lat stawia się na domy murowane. Drewno przez wiele lat było uważane za materiał o niskiej wytrzymałości. Ostatnimi czasy trend się zmienia i budowa domów drewnianych staje się coraz bardziej codzienna.

Jakie walory mają domy skandynawskie?

Budowa domów drewnianych to pomysł zaczerpnięty(a) ze Skandynawii. To właśnie w Europie Północnej znalazły one wykorzystanie na szerszą skalę. Są to tereny intensywnie zalesione. W związku z tym łatwo jest tam o bazowy budulec.

Domy skandynawskie wykonuje się z drewna, które cechuje się wieloma właściwościami termicznymi. Jest to tworzywo, które pozwala zachować ciepło w pomieszczeniu w okresie zimowym. Za to w ciepłych miesiącach panuje tam przyjemny chłód kontrastujący ze skwarem na zewnątrz.

Budowa domów szkieletowych jest również o wiele szybsza niż stawianie domu murowanego. Na budowę tego drugiego wpływ mają warunki pogodowe, które nie zawsze pozwalają prowadzić prace. Budowa domów drewnianych wykonalna jest nawet w zimie. Szacunkowy czas takiej budowy to tylko kwartał.

Domy skandynawskie wymagają też o wiele mniej materiałów budowlanych by powstać. Sprawia to, że są widocznie tańsze od tradycyjnych domów wystepujących na terenie Polski.
Są one też bardziej przyjazne środowisku. Drewno jest materiałem odnawialnym, a dodatkowo nieszkodliwym dla otoczenia. Technologia ponadto pozwala na dostosowywanie poziomu pobieranej przez dom energii.

W jaki sposób dbać i konserwować drewniane domy?

Wyjściową sprawą podczas budowy domu jest jego bezpieczeństwo. Konstrukcja musi być stabilna i odporna na zjawiska atmosferyczne. Musi też spełniać podstawowe warunki przeciwpożarowe. Poza tym trzeba zabezpieczyć dom przed pojawieniem się pasożytów.

Wszystkie te czynności polegają na stosowaniu właściwych detergentów. Bejce i oleje mają za cel chronić drewno przed mokrem oraz wiatrem i chłodem. Dom skandynawski trzeba też uodpornić na wpływ promieni słonecznych.

Co więcej prowadzi się szereg prac uszczelniających kwaterę. Pozwala to na pełną kontrolę nad temperaturą w pomieszczeniu. Jest to też ochrona przed wszelkiej maści insektami czy gryzoniami, które mogłyby szukać schronienia w naszym zaciszu.

Żeby móc w pełni radować się z uroków domów szkieletowych, warto zadbać o właściwą lokalizację. Domy o takiej specyfice raczej nie są dobrym pomysłem w dużych, ruchliwych miastach. Kojarzyć się mogą raczej z wsią. Dobrym przykładem zdaje się być Pomorskie, gdzie populacja ucieka od miesjkiego zgiełku na suburbia. Tam też powstają kolejne domy skandynawskie.

Województwo Pomorskie – ziemia obiecana dla drewnianych domów?

Lokalizacja domu jest też ważna z innej przyczyny. Poziom dostępności drewna w danym rejonie wpływa na cenę drewna. Wspomniane województwo Pomorskie, przez wzgląd na spore zalesienie jawi się jako producent taniego drewna.

Budowa domów szkieletowych pochłania duże ilości drewna. Uwzględniając skalę – trafna lokalizacja może zapewnić pewne oszczędności.

Kolejną istotną kwestią jest projekt i postawienie zaplanowanego budynku. Na rynku jest dosyć dużo firm, których domeną jest budowa domów szkieletowych.

Rozważając taką inwestycję warto porozmawiać z przedstawicielami tego typu podmiotów. Specjalista pomoże nam w określeniu parametrów, które musi spełniać wymarzony dom skandynawski. Zrobi to opierając się na przekazanej mu przez nas wiedzy o naszej ziemii oraz budżecie.

Rozgarnięty producent domów drewnianych nie tylko pomoże nam zaplanować budowę. Doprowadzi ją do finalnego momentu. Ludzie obracający się w tej branży dysponują często rozległą siecią kontaktów. Pozwalają one na zorganizowanie materiałów lepszej jakości, w lepszej cenie i w szybszym terminie.

Decydując się na współpracę z producentem domów drewnianych, budowa domów szkieletowych wydaje się błahostką. W zasadzie większość pracy wykonuje upoważniony przez nas pracownik. Organizuje on ekipę budowlaną oraz konieczny sprzęt i materiały.

Similar Posts