Fotowoltaika

Jakie koszty trzeba ponieść serwisując instalację fotowoltaiczną?

Od pewnego czasu coraz częściej można spotkać instalacje fotowoltaiczne na dachach mieszkań czy w ogrodach. Jest to wynik ulg oferowanych przez rząd oraz rosnącej świadomości Polaków w temacie ochrony środowiska. Fotowoltaika zapewnia dostęp do taniej energii, która zarazem jest przyjazna dla środowiska. Jeśli chcemy by energia, z którego(ej) korzystamy był(a) czysty(e), rozwiązaniem jest fotowoltaika.

Pomorskie czy podkarpackie – słońce dociera wszędzie.

Ponadto dużą zaletą fotowoltaiki jest fakt, że nie wymaga ona dużej pracy. Raz zamontowana instalacja będzie nam służyć latami wytwarzając prąd bez naszej ingerencji. Żeby zmaksymalizować jej wydajność warto jednak raz na jakiś czas zrobić przegląd systemu. Serwis fotowoltaiki może pomóc w zoptymalizowaniu jej pracy i zapewnić jej pracę przez następne lata.

Co ile robić przegląd instalacji fotowoltaicznej?

System fotowoltaiczna to zespół powiązanych ze sobą urządzeń elektrycznych. W związku z tym dla jego właściwego działania trzeba robić ich przeglądy.

Przez to, że jest to system będący pod napięciem przez kwestie bezpieczeństwa powinno się go serwisować. Cykliczne kontrole pozwalają uniknąć ewentualnych problemów w przyszłości. Dają też opcję wykrycia usterek i zlecenia prac naprawczych.

Zdarza się, że regularne przeglądy urządzeń tworzących system(u) są warunkami firmy montującej fotowoltaikę. Pozwala to zachować gwarancję na konstrukcję.

Wszystkie objawy, które mogą wskazywać, że fotowoltaika nie działa tak jak należy powinny przykuwać naszą uwagę. Obniżki efektywności systemu czy {wzrosty opłat za prąd|wyższe niż zazwyczaj opłaty za prąd powinny zaświecić lampkę w naszych głowach. Podobnie jak różnego rodzaju błędy falownika czy innych elementów systemu. W takim przypadku trzeba wezwać specjalistów. Jak o wsystko, o fotowoltaikę też trzeba dbać – serwis fotowoltaiki jest jedną z podstaw takiego podejścia.

Z jaką częstotliwością serwisować fotowoltaikę?

Ekspert w dziedzinie fotowoltaiki będzie w stanie szybko i sprawnie przeprowadzić kompleksowy audyt naszych instalacji. Praca serwisanta opiera się na zarówno wzrokowej ocenie stanu systemu, jak również na znacznie bardziej specjalistycznych pomiarach. Osoba, która kontroluje fotowoltaikę ma do dyspozycji najnowszymi technologiami, które pozwalają na bardzo dokładne wskazanie wszelkich potencjalnych zapalników. W razie potrzeby wymienia lub naprawia uszkodzone komponenty.

Zgodnie z przepisami prawa instalacje elektryczne powinny przechodzić inspekcję przynajmniej raz na 5 lat.

Fotowoltaika nie jest tu wyjątkiem. W rzeczywistości zależy jakie konkretnie działania mają być przeprowadzane – niektóre z nich powinno się przeprowadzać częściej niż pozostałe.

Rodzaj przeglądu determinuje też ceny serwisu. Wahają się one od 300 do 1000 PLN. Wpływają na nie różne czynniki. Ważny jest rodzaj instlacji i miejsce, gdzie ona spoczywa. Także miejsce na mapie, gdzie musi dojechać się serwisant wpływa na koszty. Jeśli serwis fotowoltaiki musi dojechać np. w Pomorskie z południa Polski, trzeba się liczyć ze wzrostem kosztów.

Żródło: Firma fotowoltaiczna z Gdyni

Similar Posts