Fotowoltaika

Jakie są koszty położenia paneli fotowoltaicznych?

Fotowoltaika w Polsce zyskuje coraz większą popularność, co roku tysiące polaków decyduje się na ten sposób podczas budowy swojego domu. Jeszcze kilka lat temu fotowoltaika była rozwiązaniem wyłącznie dla bogaczy, teraz można zauważyć fotowoltaikę niemal na każdym domu. Wielka moda na panele fotowoltaiczne trwa i nic nie wskazuje na jej koniec, a ekologiczne źródła energii to fakt a nie wizja przyszłości. Zwyżki kosztów prądu oraz coraz bardziej korzystne cenowo źródła energii odnawialnej z rezultatem zachęcają klientów do kupna fotowoltaiki. Dziś sprawdzimy ile rzeczywiście kosztuje fotowoltaika. Jaki jest powód tego, iż panele fotowoltaiczne w tak zawrotnym tempie zyskują na popularności? Ile kosztuje ich założenie? Jak oszczędzić decydując się na fotowoltaikę? Na te zagadnienia znajdziesz odpowiedzi w naszym tekście.

Dlaczego ceny fotowoltaiki maleją?

Na to składa się masa czynników. Najbardziej do spadku kosztów paneli fotowoltaicznych przyczynia się rozwój technologii. Technologia fotowoltaiczna jak każdy inny rodzaj stale zmienia się, to daje możliwość na wytwarzanie tańszych oraz wydajniejszych paneli fotowoltaicznych. 

Prócz tego na rynku możesz zauważyć znacznie większą konkurencję. Otwiera się coraz więcej przedsiębiorstw specjalizujących się w fotowoltaice, aby zyskać nabywców nieustannie rywalizują ze sobą oferując coraz niższe ceny za produkty i usługi. 

Następnym aspektem są liczne dotacje, jakie można uzyskać inwestując w fotowoltaikę. Przykładem takiego działania jest program Mój prąd, umożliwia on otrzymanie dopłaty na kupno fotowoltaiki. Mój prąd zapewnia nawet do 5000 zł bezzwrotnej dotacji na panele.

Koszt montażu paneli fotowoltaicznych

Koszt montażu fotowoltaiki obecnie waha się między 20 000 – 26 000 złotych za około 5 kWh. Ceny bardzo szybko się zmieniają, ale na ich wysokość oddziałuje przede wszystkim ilość i jakość pojedynczych komponentów.

Żebby policzyć cenę zainstalowania fotowoltaiki dla budynku rodzinnego bazowym względem jest wybranie mocy instalacji. Powinno się wybrać inwestycję w technologię która w całości pokryje roczne zapotrzebowanie energetyczne Twojego dosmostwa. Średnio wynosi ono około 4000 kWh. Jeśli weźmiesz pod uwagę potencjalne straty energetyczne, które mogą pojawić się podczas eksploatacji odpowiednim będzie system o mocy 5 kWh. 

Trzeba wziąć także pod uwagę metodę w jakiej zrobione są osobne podzespoły, która wpływa na ich cenę. Technologie dostępne na rynku to głównie konstrukcje polikrystaliczne, monokrystaliczne oraz amorficzne. W trakcie wyboru przyjrzyj się okresowi gwarancji jaki zapewnia firma oraz wydajność modułów. Zobacz również dokładnie typ inwertera i mikroinwerterów.

Jak polepszyć wydajność paneli fotowoltaicznych?

By uzyskać optymalną wydajność paneli fotowoltaicznych w trakcie montowania należy pamiętać o paru zasadach które wpłyną na ich wydajność:

Panele fotowoltaiczne powinny być zwrócone na południe, w ten sposób będą w stanie uzyskać właściwą wydajność i wykorzystać maksymalnie moment kiedy słońce świeci najmocniej. Jeśli jest to niemożliwe, zamontuj panele w kierunku zachodnim lub wschodnim.

Panele słoneczne dają najlepsze działanie gdy kąt ich nachylenia wynosi około 45 stopni. Dotyczy to zarówno paneli montowanych na gruncie jak i tych na dachu.

Miej w pamięci to, aby miejsce montażu instalacji fotowoltaicznej było całkowicie niezacienione, uchroni cię to przed stratą ich wydajności.

Artkuł na podstawie informacji ze strony: https://ekover.pl/fotowoltaika-bydgoszcz/

Similar Posts