Budowa

Kruszywa budowlane – rodzaje, zastosowanie, zalety

Przy tak wielu rodzajach kruszyw nietrudno się zgubić. Jaki jest najlepszy do Twojego projektu? Przeczytaj więcej o kruszywie budowlanym i do czego jest powszechnie używane.

Co to jest kruszywo?

Kruszywo to nazwa używana do opisania sypkiego surowca gruboziarnistego do średnioziarnistego. Popularne rodzaje kruszyw to: tłuczeń kamienny, żwir, piasek. Kruszywa różnią się materiałem, z którego pochodzą i wielkością kamienia, a każdy gatunek ma inne zastosowanie. 

Rodzaje kruszywa

Można klasyfikować rodzaje kruszywa na naturalne i sztuczne. 

Naturalne to materiały, które powstały w wyniku erozji skał bądź zostały wytworzone przez mechaniczne skruszenie skał. Poddawane są one uszlachetnieniu, czyli czyszczeniu z mniejszych ziaren.

Sztuczne także mają pochodzenie mineralne, lecz poddaje się je recyklingowi oraz obróbce cieplnej, dzięki czemu tworzy się nowe kruszywa takie jak, np. glinoporyt. Jeśli planujesz nabyć kruszywa w Gdyni to skieruj swoje kroki do www.polgravel.pl. Znajdziesz tam wszystkie rodzaje opisanych kruszyw.

Zastosowanie kruszywa

W branży budowlanej kruszywa najczęściej wykorzystuje się do stworzenia mieszanek betonowych. Stanowią one do 70 procent całej masy mieszanki. W zależności od rodzaju betonu stosujemy różne rodzaje kruszyw. Do wyrabiania zwykłego betonu używamy, m.in. bazaltu. W przypadku mieszanki ciężkiej wykorzystujemy, np. magnetyt. Do tworzenia lekkiej mieszanki dobry jest węglanoporyt lub keramzyt. Często stosowany jest również piasek, między innymi do mieszania zapraw murarskich. Jeśli szukasz kruszywa na terenie Trójmiasta, firma Polgravel zapewni ci szeroki wybór.

Jakie rodzaje kruszyw do Twojego projektu?

W zależności czego wymaga Twój plan, czy jest to budowa domu, lub też odświeżenie ogródka, kruszywo budowlane ma szerokie zastosowanie. Korzysta się z niego nie tylko do prac budowlanych, ale możesz go użyć także jako ozdoby stawu. Często do tego celu wykorzystywane są otoczaki, które dodają naturalnego charakteru. Kamienie i żwir często stosowane są do aranżacji ogrodu. Wypełniając nimi przestrzeń, zabezpieczamy ziemię przed chwastami i dajemy piękne tło naszym roślinom. Do utwardzenia podjazdu możesz użyć żwiru lub piasku, zapewni ci to stabilne twarde podłoże i dobre odprowadzenie wilgoci. Polgravel kruszywa Trójmiasto dostarczy ci surowiec odpowiedni do twoich potrzeb.

Similar Posts