Budowa

Na czym polega metalizacja natryskowa?

Korozja ma negatywne skutki dla elementów stalowych. Rzutuje ona na wytrzymałość takich elementów. Jest to kłopot, z którym od lat zmagają się budowniczy.

Wilgoć połączona z procesem utleniania jest przyczyną pojawiania się rdzy. Wobec tego, uwzględniając różne warunki pogodowe, w których znajdują się stalowe elementy, zaczęto wykorzystywać ochronę antykorozyjną.

Wielkość przemysłu stalowego i jego {duży|spory| wpływ na gospodarkę, wygenerował popyt na firmy skupiające się tego typu zabezpieczeniami. Jedną z wiodących usług świadczonych przez tego rodzaju firmy jest metalizacja natryskowa. Na czym polega ten proces?

Kiedy sprawdza się metalizacja natryskowa?

Metalizacja natryskowa jest sposobem ochrony części stalowych przed wpływem wilgoci. To właśnie wilgoć połączona z tlenem w znacznej mierze determinuje powstawanie korozji.

Jest to jedna z najbardziej nowatorskich technik zabezpieczających. Jest też niesamowicie efektywna. Naniesienie właściwej warstwy preparatu pod odpowiednim ciśnieniem pozwala utrzymać efekt przez długi czas.

Sam proces, jakim jest metalizacja natryskowa bazuje na nakładaniu przy pomocy natrysku rozgrzanego do temperatury topnienia metalu na elementy stalowe. Zazwyczaj jako materiał ochronny stosuje się cynk. W efekcie związania materiałów, powstaje spójna powłoka, która należycie chroni materiał przed rdzą.

Rodzaje metalizacje natryskowej

Istnieją różne rodzaje metalizacji natryskowej. Jej podział może następować z uwzględnieniem różnych parametrów.

Jedną z głównych linii podziału jest typ używanego ciepła. Metalizacja natryskowa jest dziedziną, która stale ewoluuje dostarczając coraz nowszych i skuteczniejszych rozwiązań.

Do najczęściej używanych typów metalizacji natryskowej zaliczyć można:

  • Natryskiwanie płomieniowe – w wyniku spalania gazu z drutu lub proszku tworzy się rozpylany materiał nanoszony na elementy stalowe
  • Natryskiwanie łukowe – wykorzystuje łuk elektryczny. Ma miejsce w wyższej temperaturze niż natryskiwanie płomieniowe.
  • Natryskiwanie plazmowe – w tym wariancie materiałem cieplnym jest gaz plazmotwórczy. Temperatura jest tak wysoka, że daje możliwość spalenia niemal każdego rodzaju metalu.
  • Natryskiwanie naddźwiękowe – jedna z najnowszych form metalizacji natryskowej. Jest to znacznie poprawiona wersja natryskiwanie płomieniowego

Warto również wspomnieć, że stale prowadzone są badania nam nowymi technikami. Ich zadaniem jest nadanie jeszcze skuteczniejszej ochrony antykorozyjnej konstrukcjom stalowym.

Czy można zabezpieczyć stal samodzielnie?

By skutecznie zabezpieczyć elementy stalowe przed korozją, najlepiej zaangażować do tego specjalistów. Przede wszystkim, metalizacja natryskowa wymaga właściwego ekwipunku.

Ponadto, wiedza teoretyczna i praktyczna. Laik, próbując samodzielnie realizować metalizację natryskową może spowodować więcej kłopotów niż plusów.

Firm zajmujących się metalizacją natryskową najlepiej szukać w sieci, gdzie obecnie przenosi się większość reklamodawców. Można też znaleźć opinie i dokładne opisy ofert poszczególnych firm.

Similar Posts