Ogrzewanie

Najlepszy klimatyzator do domu lub mieszkania

Upały w Polsce coraz częściej są niełatwe do zniesienia. Wiele ludzi staje przed decyzją o kupnie klimatyzatora, chcąc choć trochę odpocząć od wysokimi temperaturami. Zazwyczaj klimat w naszym kraju nie jest wybitnie gorący, ale upały nie są szczególnym zjawiskiem. Klimatyzator w gorące dni może bardzo pomóc nie tylko obniżając temperaturę, ale także zmniejszają wilgotność. Instalacja klimatyzacji w domu stało się praktyką tak powszechną, że koszty urządzeń bardzo spadły, przez co coraz więcej osób może sobie na nie pozwolić. Czy warto rozważyć zakup klimatyzatora do domu? Jaki najlepiej kupić? Czy klimatyzacja w domu nie jest niebezpieczna dla zdrowia człowieka?

Najważniejsze informacje o klimatyzatorach 

Bez względu na rodzaj klimatyzatora lub miejsca zamontowania, jego zadanie jest takie samo – zmniejszyć temperaturę powietrza i wilgotność. Wbrew opinii działanie klimatyzacji jest stosunkowo nieskomplikowanym procesem. Powietrze jest czerpane z pomieszczenia przez czynnik chłodniczy i pod postacią pary transportowane do sprężarki. Zadaniem sprężarki jest podniesienie jego temperatury i ciśnienia, a następnie w skraplaczu oddaje ciepło. Następnym etapem jest przedostanie się czynnika chłodniczego przez zawór rozprężny, gdzie gwałtownie spada temperatura. Ogólnie można powiedzieć, że sposób jego działania jest analogiczna do funkcjonowania lodówki. Część klimatyzatorów posiada funkcję, która pozwala na odwrócenie procesu, dzięki czemu w zimniejsze dni można dogrzewać pomieszczenia przy użyciu tego samego urządzenia. 

Zalety posiadania klimatyzacji w domu

Przed decyzją o instalacji klimatyzatora trzeba rozważyć wszelkie wady i zalety. Wiele ludzi sądzi, że klimatyzacja zduńska wola ma obecnie więcej plusów niż minusów. Najistotniejsze z nich to:

 • Komfort termiczny – jest to główne i najważniejsze zadanie klimatyzatora, czyli wyregulowanie umiarkowanej temperatury powietrza. Oprócz termoregulacji klimatyzator zmniejsza również wilgotność. Warto pamiętać, że duże temperatury i przesadna wilgotność są niebezpieczne dla osób z chorobami kardiologicznymi lub układu oddechowego. Większość nowoczesnych klimatyzatorów jest w całości zautomatyzowana, a więc samodzielnie pilnuje wcześniej zaprogramowane parametry.
 • Poprawa jakości powietrza – ważną kwestią jest to, że klimatyzatory umożliwiają stały dopływ powietrza z zewnątrz, przez co ograniczona jest ilość drobnoustrojów w pomieszczeniu. Niektóre modele wyposażone zostały również w filtry powietrza, które dbają o jak najlepszą jego jakość. Jest to parametr istotny szczególnie dla alergików czy astmatyków.
 • Jonizacja powietrza – jest to kolejna funkcja, którą posiadają tylko niektóre klimatyzatory. Jonizacja powietrza może znacząco poprawić stan zdrowia.

Klimatyzator w domu – jakie są jego najważniejsze wady?

Oczywiście klimatyzator, jak i inne urządzenia oprócz plusów posiada także pewne minusy. Wiele ludzi niepotrzebnie obawia się zagrzybienia urządzenia, które będzie wydmuchiwać szkodliwe zarodniki w domu. Nie jest to do końca prawdą, jeżeli właściciel klimatyzatora regularnie dba o jego czyszczenie i serwis. Wśród minusów klimatyzatora można wymienić:

 • Cena – klimatyzator od jakiegoś czasu stał się o wiele tańszy, ale mimo to nie jest to mały wydatek. Także koszty montażu są stosunkowo wysokie.
 • Czyszczenie – aby klimatyzator nie był szkodliwy dla naszego zdrowia trzeba regularnie zlecać jego czyszczenie przez profesjonalny serwis. Niezbędne są także jego przeglądy, aby długo i sprawnie funkcjonował.
 • Miejsce – jedną z wad klimatyzatora jest to, że zajmuje on stosunkowo dużo miejsca. Jest to pewien kłopot zarówno jeśli chodzi o klimatyzator montowany na ścianie, jak i mobilny.

Jakie są typy klimatyzatora

Na rynku w ofercie jest dużo wersji klimatyzatorów. Można podzielić je na kilka typów:

 • Klimatyzator typu split – jest to bez wątpienia najchętniej kupowany klimatyzator. Zbudowany jest on z dwóch elementów: jednostki zewnętrznej i wewnętrznej. Ich popularność wynika z tego, że są wydajne i nie za głośne. Potrzebują one także stosunkowo mało miejsca na instalację.
 • Klimatyzator w wersji multisplit – są to klimatyzatory, które mają jedną jednostkę zewnętrzną, do której można podłączyć wiele jednostek wewnętrznych. Dzięki temu jeden system obsługuje wiele pomieszczeń.
 • Klimatyzator mobilny – jak sama nazwa sugeruje nie jest to urządzenie permamentnie montowane do ściany. Można dowolnie go przemieszczać – zazwyczaj taki klimatyzator posiada kółka. Wadą tego rozwiązania jest to, że urządzenie to jest mniej wydajne niż typu split.
 • Klimatyzator kasetonowy – rozwiązanie zazwyczaj instalowane w biurach. Jednostka wewnętrzna wbudowana jest w suficie podwieszanym.
 • Klimatyzator kanałowy – plusem tego rozwiązania jest staranne rozprowadzanie powietrza w pomieszczeniu. Jeden klimatyzator może obsługiwać kilka pomieszczeń przy użyciu.
 • Klimatyzator okienny – jest to dawna odmiana klimatyzatora, która rzadko pojawia się na rynku. Jak sama nazwa wskazuje instalowane są w oknie, niestety minusem jest głośna praca. 

Wybór klimatyzatora zależy od kilku czynników. Należy wziąć pod uwagę powierzchnię, ilość pomieszczeń, a także budżet. Bez wątpienia należy przemyśleć także posiadanie odpowiedniego miejsca na instalację. Ważnym czynnikiem są także ewentualne dodatkowe funkcje urządzenia jak np. jonizacja powietrza, czy zamontowane filtry powietrza. Na rynku jest szeroki wybór klimatyzatorów także takich dostosowanych do dużych pomieszczeń biurowych. Jeśli nie jesteśmy pewni zakupu tego typu urządzenia, można przemyśleć wypożyczenie klimatyzatora przenośnego, aby przekonać się czy jest to rozwiązanie dla nas. 

Similar Posts