Porządek

Najważniejsze informacje o skupie złomu

Punkt skupu złomu jest miejscem, gdzie można pozbyć się niepotrzebnych, zalegających rzeczy a dodatkowo zdobyć trochę gotówki. Co więcej na niektórych złomowiskach, można również zakupić używane części do samochodów. Taki skup złomu znajduje się np. w miejscowości Lubartów. Oddawanie bezużytecznych rzeczy na skup pomaga w dbaniu o środowisko naturalne. Z tego powodu coraz więcej osób postanawia zawieźć zalegające metale na skup, nawet jeśli jest on oddalony o kilka kilometrów. Mimo wszystko nie każdy do końca wie jakie rzeczy można oddać do takiego punktu. Czy skup skupuje wszystkie metale? Mało kto zdaje sobie sprawę, że takie rzeczy należy zawczasu dobrze przygotować poprzez ich oczyszczenie. Punkt skupu złomuSkup złomu raczej nie kupi aluminiowych puszek z zawartością, czy innych metali oklejonych folią. Dlaczego? Ponieważ takie materiały nie mogą zostać przetworzone. Mimo wszystko warto włożyć odrobinę pracy, dobrze przygotować metal, aby zadbać o środowisko naturalne i otrzymać trochę pieniędzy. 

Czym tak właściwie jest złom?

Często nie wiemy, ile niepotrzebnych metalowych rzeczy zalega nam w domu, a można sprzedać je z zyskiem. Co to jest złom? Dokładnie mówiąc są to różnego rodzaju odpady nie nadające się do użytku zrobione z metali i ich stopów, które jednocześnie nadają się do recyclingu. Takie bezwartościowe przedmioty mogą zostać stopione i uzyskany z nich metal ponownie użyty. Co właściwie można sprzedawać na takim skupie? Najczęściej sprzedawane przedmioty to np.: części samochodowe, różnego typu blachy, puszki po napojach, zbrojenia wyjęte z rozbiórek, oraz metalowe odpady produkcyjne czy budowlane. 

Które metale mają wysoką cenę, a które niską?

To, ile dostaniemy pieniędzy sprzedając metale do skupu zależy przede wszystkim od tego, jaki to jest metal. Co prawda skupy kupują wszystkie metale, ale część z nich jest droga, a część tania. Najpowszechniejsze, a jednocześnie najczęściej oddawane metale to stal, żeliwo i aluminium. Wadą jest to, że ich cena nie jest zbyt wygórowana. Można otrzymać od kilkudziesięciu groszy, do kilku złoty za kilogram. Pomimo tego, warto je sprzedawać, ponieważ są łatwo dostępne. Szacuje się, że zbierając metalowe niepotrzebne rzeczy w domu można zyskać nawet 1000 zł. A na jakich metalach można zarobić najwięcej? Zdecydowanie najdroższe są metale kolorowe takie jak cyna, mosiądz oraz miedź. Ich ceny wahają się od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych za kilogram. Z czego to wynika? Na pewno z tego, że są to metale przewodzące ciepło. Następną ich pożądaną cechą jest bez wątpienia to, że w czasie recyclingu praktycznie nie ma strat surowca. Ponadto koszty wydobycia tych metali są wielokrotnie wyższe od kosztów odzysku. 

Sprzedaż odpadów na skupie – jak je przygotować?   

Przed zawiezieniem metalowych rzeczy na złom należy pamiętać o kilku regułach. Nade wszystko takie rzeczy muszą być wcześniej odpowiednio przygotowane, aby cały proces sprzedaży przebiegał szybko i bez problemów. Przede wszystkim takie przedmioty powinny być oczyszczone z niepotrzebnych materiałów jak papier, folia, szkło. Kolejną ważną kwestią jest właściwa segregacja. Przed pójściem na złom trzeba osobno zgromadzić stal, żelazo, mosiądz miedź itp. Przede wszystkim jest to bardziej opłacalne dla sprzedającego. Kiedy jakaś rzecz składa się z kilku metali będzie on zważony i kupiony w cenie żelaza, nawet jeśli są tam elementy z kosztownej miedzi, czy cyny. 

Czy opłaca się złomowanie samochodów? 

Sporo skupów, które są do tego przystosowane przyjmuje również zużyte, popsute auta. Dotyczy to zarówno całych pojazdów, jak i poszczególnych elementów. Często jest to jedyny sposób na legalne pozbycie się samochodu po dużym wypadku. Jakiś czas temu aby oddać taki samochód na szrot trzeba zapłacić opłatę recyclingową, która wynosiła 500 zł. Obecnie zrezygnowano z niej i na sprzedaniu szrota można nawet zyskać. 

Czego nie sprzedamy na skupie złomu?

Wiele więcej osób sprzedaje bezwartościowe, metalowe przedmioty na złom. Takie miejsca często przyjmują niemalże wszystko, aczkolwiek jest kilka wyjątków. Jakie dokładnie? Na złomowiskach z pewnością nie sprzedamy monet będących aktualnie w obrocie. Następną rzeczą, której nie da się zgodnie z prawem sprzedać na złomie są znaki drogowe, co raczej jest oczywiste. Z pewnością taki skup nie może kupować również trakcji kolejowych lub tramwajowych, także w sytuacji kiedy potrafimy udokumentować, że weszliśmy w ich posiadanie legalnie. Mimo wszystko opłaca się czasami zrobić w domu czy piwnicy dokładne porządki i bezwartościowe, metalowe rzeczy oddać na skup złomu. Jest to na pewno bardziej korzystna opcja niż trzymanie w domu. Ważne jest to, że oprócz zysku w ten sposób zadbamy o środowisko naturalne, a metalowy przedmiot zyska drugie życie.

Kto może otworzyć skup złomu?

Skupy złomu cieszą się ostatnio dużą popularnością, w związku z tym wielu przedsiębiorców decyduje się na ich otwarcie. Na pewno należy posiadać odpowiednie miejsce, gdzie można składować tego typu odpady. Aby otworzyć taką działalność należy otrzymać właściwe zezwolenie z gminy na terenie której będzie się znajdowało złomowisko. Jeżeli potencjalny przedsiębiorca ma aktualną decyzję z Programu Gospodarowania Odpadami Niebezpiecznymi, jest to w zupełności wystarczające.

Similar Posts