Wykończenie

Niecodzienne atrakcje Gdańska-schody

Gdańsk jest z pewnością miastem chętnie odwiedzanym przez turystów. To dzięki jego położeniu nad morzem, oraz ciekawej historii. Każdego roku to piękne miasto odwiedzają tysiące turystów z Polski, ale i z zagranicy. Gdańsk jest jednym z najstarszych polskich miast, mający dużo bezcennych zabytków, oraz miastem gdzie zaczęła się II wojna światowa. Poza najbardziej znanymi zabytkami takimi jak Fontanna Neptuna, Ratusz, Bazylika Mariacka, Brama Żuraw, miasto ma dużo innych mniej popularnych atrakcji turystycznych. Takim przykładem mogą być przedporoża, czyli fragment gdańskiej architektury ulicy i domu. Mało kto wie, że ze względu na nietypowe umiejscowienie Gdańska niedawno wybudowano tam wyjątkowo długie schody, bo liczące aż 270 metrów długości. Łączą one ulicę Kartuską z osiedlem Paderewskiego. Po obu stronach schodów posadzono rośliny, które bardzo uprzyjemnia spacer. Co należy zobaczyć w Gdańsku? Gdzie warto się „wdrapać”, aby oglądać panoramę miasta i okolic?

Kilka słów o Gdańsku

Za powstanie miasta uznaje się IX w. Gdańsk jest miastem które może poszczycić się dynamiczną historią, często przechodząc z rąk do rąk. Przez pewien czas miasto należało do Brandenburczyków, aby następnie zostać zdobyte przez Krzyżaków. Pod ich władaniem pozostało przez następne 150 lat. Władcą, który włączył Gdańsk do Polski był Kazimierz Jagiellończyk. Wtedy też nadał kilka praw, m.in. prawo do bicia monety. Oczywiście miasta nie ominęły również rozbiory Polski, kiedy to ponownie musiał zmienić przynależność. Kolejnym burzliwym momentem w historii był wybuch II wojny światowej, kiedy to 1 września 1939 roku niemiecki pancernik zaatakował Westerplatte. W tamtym czasie miasto przeszło w ręce III Rzeszy. Po zakończeniu wojny został sprawnie odbudowany, rozkwitał przemysł oraz gdański uniwersytet. Kolejnym przełomowym momentem w historii Gdańska był początek strajku pracowników Stoczni Gdańskiej, narodzenie Solidarności której przewodził Lech Wałęsa oraz upadek komunizmu.

Symbol Gdańska- Bazylika Mariacka

Bazylika Mariacka znana jest również jako Korona Gdańska. Bazylika jest trzecią pod względem wielkości budowlą na świecie, której ściany całkowicie wybudowane zostały z cegły. Budowla zaprojektowana jest w stylu gotyckim, charakterystycznym dla miast nadbałtyckich. Jest to bez wątpienia dobrze znany symbol Gdańska. Budowla jest chętnie zwiedzana przez turystów nie tylko ze względu na piękną architekturę i ciekawą historię. To co wabi turystów jest na pewno wieża z tarasem widokowym, z którego podziwiać można widok zapierający dech w piersiach. Na górę prowadzi aż 409 schodów! Na początku wspinaczki są one wąskie i kręte, by później zmienić się w wyjątkowo szerokie. W drodze na szczyt można także obejrzećć dwa dzwony- Gratia Dei oraz Ave Maria. Należy pamiętać, że  nie są to typowe dzwony- Gratia Dei waży niemal 8 ton, Ave Maria natomiast 2,5 tony. Z wieży można oglądać piękne sklepienia z góry, oraz przy dobrej, bezchmurnej pogodzie widoczny jest Tczew i Hel. Z pewnością wysiłek, jaki trzeba włożyć w przebycie takiej ilości schodów jest warty tego, co można zobaczyć na szczycie.

Nietypowa architektura miasta- przedproża

Zwarta zabudowa Gdańska nie służyła budowaniu miejsc, gdzie mieszkańcy mogliby urządzać spotkania towarzyskie. W mieście nie ma przestronnych parków, jedynym wyjściem byłaby zajmująca dużo czasu wycieczka na przedmieścia. Na pomoc przy rozwikłaniu tego problemu przyszli architekci projektując tzw. przedproża. Są to tarasy wychodzące przed elewację budynku. Ich szerokość pozwalala na swobodne spotkania towarzyskie. Podczas sprzyjającej pogody to właśnie tam lokatorzy kamienic spędzali czas wolny. Przedproża stały się także placami zabaw dla dzieci. Taras ograniczony jest balustradą i można dostać się tam przy pomocy schodów. Przy większości przedproży było zwykle wejście do piwnicy. Przedproża były także sposobem na radzenie sobie z wysokim poziomem wód gruntowych. Parter kamienicy najczęściej projektowano trochę wyżej niż standardowo, a wejście do budynku prowadziło przez przedproża. Przyjmuje się, że powstanie tej nietypowej architektury przypada na XV wiek. Często przedproża zabudowywano i zadaszano, aby powiększyć przestrzeń sklepu znajdującego się w budynku. Oczywiście wygląd przedproży różnił się w przypadku bogatych dzielnic i ich uboższych odpowiedników. W przypadku uboższych kamienic balustrady były bez dekoracji, w bogatszych z kolei dekorowano je wyjątkowymi rzeźbami z kamienia. 

Góra gradowa- niezbyt powszechna atrakcja Gdańska

Oprócz niezwykle popularnej Bazyliki Mariackiej, która znana jest także jako punkt widokowy, warto odwiedzić także mniej popularną Górę Gradową. Miejsce to pełni także funkcję punktu widokowego. Góra Gradowa jest wzgórzem o wysokości 50 m, na szczycie której wybudowane zostały liczne pomieszczenia do celów obronnych. Z tego powodu jest to wyjątkowe miejsce dla fanów bunkrów. Są tam również inne ciekawe miejsca jak np. interaktywne centrum naukowe wybudowane specjalnie dla dzieci. Góra Gradowa umiejscowiona jest we wschodniej części miasta, tuż za stacją kolejową. Wybudowany na górze w 2000 roku Krzyż Milenijny jest nocą podświetlony, co stanowi naprawdę wyjątkowy widok. Warto przyjechać do Gdańska, aby pobyć w nim kilka dni, ponieważ weekend to z pewnością za mało, zwłaszcza jeśli chodzi o odnajdywania wyjątkowych, mało popularnych atrakcji turystycznych.

Similar Posts