Wykończenie

Niesamowite fakty o oknach

Okna są dla większości osób oczywistym elementem pomieszczenia i zupełnie nie interesuje nas ich historia albo to jaką funkcję mogą spełniać. Ważna dla nas jest ich szczelność i funkcja dekoracyjna. Czy jednak macie świadomość od kiedy w dziurach w ścianie są wykorzystywane takie okna, jakie znamy? Albo czego jeszcze można chcieć od okien poza przepuszczaniem promieni słonecznych do mieszkania? Większości osób nie interesują ciekawostki o oknach oraz szybach, a naprawdę warto zainteresować się ich historią i dowiedzieć się czego jeszcze można od nich oczekiwać w teraźniejszości.

Czy wiesz, że szkło ma około 5000 lat?

Szkło zostało wynalezione około 5 tysięcy lat temu, jednak w tamtych czasach jego produkcja była bardzo przypadkowa. Nasi przodkowie nie wiedzieli jaki potencjał ma szkło i tworzyli z niego niewielkie dekoracje, które miały taki kolor i kształt jaki akurat wyszedł i nie przechodziło przez nie światło. Dopiero jakiś czas później zobaczono, że można z niego tworzyć taki kształt, jaki tylko się chce. Dzięki temu zaczęły powstawać talerze ze szkła.

Czy wiesz, że zanim zaczęto tworzyć szklane szyby, domy w większości nie miały wcale dziur w ścianach? Wszystko dlatego, że w tamtych czasach nie istniał inny materiał, który można było zastosować do chronienia domu przed zimą. Dopiero mniej więcej w 100 roku naszej ery pojawiło się szkło okienne. Nie chodzi tutaj oczywiście o okna plastikowe lub okna drewniane, które znamy dzisiaj. Szkło nie było w 100% transparentne, ale można nazwać je mętnym. Dzięki temu do mieszkań wpadało trochę promieni słonecznych. W Polsce szyby okienne pojawiły się z pewnością XIII wieku, jednak to także nie były takie okna jakie mamy dziś. Pierwsze, pierwsze szyby, które przypominały dzisiejsze okna zaczęły powstawać w XIV wieku, jednak masowo produkowane były dopiero między XIX a XX wiekiem. Były to tylko szyby w drewnianych ramach. Okna plastikowe pojawiły się w sklepach w latach 60 XX wieku, a u nas spotkać je można było częściej dopiero w latach 70 XX wieku.

Ciekawe okna na świecie

Prawdopodobnie każdy wie, że okna, które kupujemy do domu różnią się niezwykle od tych, które możemy podziwiać w świątyniach. To właśnie tam zazwyczaj oglądamy wielokolorowe witraże, które są warte podziwiania. Właśnie dlatego to one są najczęściej oglądanymi oknami na świecie. Jednymi z najbardziej popularnych są okna z witrażami w Sagrada Familia w Barcelonie. Jest to oczywiste, ponieważ okna w takim rozmiarze i kolorze nie są powszechne. Kolejnym miejscem z interesującymi oknami jest Kaplica Dziękczynienia w Teksasie. Ten budynek ma spiralę z okien, która pnie się aż do sufitu. Interesujące okna bywają nie tylko w Kościołach. Idealnym tego dowodem jest Holenderski Instytut Dźwięku i Wizji, który zbudowany jest prawie cały ze szklanych paneli. Każda szyba ma inny kolor i wygląda trochę jak ekran telewizora. Jeśli będziecie niedaleko Hilversum to obowiązkowo zobaczcie z bliska ten budynek! Kolejnym dowodem na to jak niespotykanie można wykorzystać szybę jest Akwarium w Parku Rozrywki w Zhuhai. To właśnie tam ogromna szyba oddziela ludzi oglądających Akwarium od 49 milionów litrów wody z morskimi zwierzętami!

Ciekawostki o nowoczesnych oknach

Powoli przyzwyczajamy się do smart urządzeń w mieszkaniach. Mamy możliwość zdalnie włączać odkurzacz, zmieniać moc i kolor światła albo otwierać i zamykać żaluzje. Nie jest dla nas jednak oczywiste, że istnieją inteligentne okna. Co robi więc SmartWindow? Posiadając taką szybę nie musimy mieć tak naprawdę osobnego telewizora. Dzięki tej technologii to na szybie odpalamy film lub bajkę. Interesujące jest także to, że taką szybę łączy się z komputerem lub telefonem przy pomocy WiFi, Bluetooth, a nawet przez kabel USB. Ekran telewizora w inteligentnej szybie jest dotykowy i na pewno dziwi swoją funkcjonalnością.

Post został napisany we współpracy z producentem okien drewnianych z Krakowa

Similar Posts