Fotowoltaika

Niesamowite panele fotowoltaiczne – unikalne miejsca instalacji

Fotowoltaika – zatem co to są panele słoneczne?

 Instalacja fotowoltaiczna umożliwia konwersję energii promieniowania słonecznego na energię elektryczną. Dzięki niej otrzymujemy bezpłatny prąd przyczyniając się do ochrony naszej planety. Możemy go wykorzystywać w danym momencie do podgrzewania wody oraz budynku, magazynować, oraz odsprzedawać. Własna elektrownia fotowoltaiczna uniezależnia od podwyżek cen prądu a także warunków na rynku energetycznym. Fotowoltaika nie jest powiązana z niszczeniem ekosystemu, toteż jest to rozwiązanie całkowicie ekologiczne, zapewniające brak emisji trującego dwutlenku węgla. 

Rzetelny montaż fotowoltaiki z reguły robiony jest w zgodzie z aktualnymi wymogami technicznymi, kryteriami podłączenia oraz dokumentacją techniczną. Przed przystąpieniem do zamówienia paneli fotowoltaicznych należy zamówić audyt fotowoltaiczny. Podczas badania fotowoltaicznego należy:

  • wyliczyć zapotrzebowanie na prąd i na tej podstawie dobrać właściwą moc instalacji fotowoltaicznej,
  • ocenić perspektywy montażowe,
  • zweryfikować stopień zacienienia dachu ewentualnie terenu.

Słoneczny prąd fotowoltaiczny jest doskonałym źródłem energii odnawialnej i jest wiele argumentów, dla których opłaca się zacząć czerpać z dobrodziejstw, jakie są przez nią niesione. Panele fotowoltaiczne stały się proste w konserwacji a także będą działać przez długi czas.

Aktualnie w Polsce możemy zauważyć boom na fotowoltaikę, zwłaszcza na takich obszarach jak: Kujawsko-Pomorskie, Małopolskie a także Mazowieckie oraz w miastach takich jak Warszawa, Kraków czy Grudziądz.

Na fotowoltaikę w Grudziądzu można dostać dofinansowanie przeznaczone dla dobra środowiska. Coraz więcej mówimy o degradacji środowiska, dlatego fotowoltaika cieszy się dużym uznaniem władz krajowych. Grudziądz corocznie ma do zaoferowania dotacje na fotowoltaikę ze środków lokalnych. Dzięki dotacjom instalacja może zwrócić się zdecydowanie szybciej a także możliwości montażu paneli mamy zdecydowanie więcej. 

Gdzie montowane mogą być panele fotowoltaiczne? 

Jesteśmy przystosowani do klasycznego wyglądu farm fotowoltaicznych. Rzędy ogniw fotowoltaicznych ułożone w liniowy sposób zerkają w słońce, niekiedy mierząc jego położenie. Tego typu uporządkowane instalacje zakładane są na gruncie oraz na pokryciach dachowych. nierzadko instalacjom fotowoltaicznym wytyka się psucie wyglądu terenu albo rażącą przemianę bryły budynku. A co, jeśli panele fotowoltaiczne jesteśmy w stanie spożytkować jako element dopasowany do otoczenia? 

W Chinach została stworzona wielka farma fotowoltaiczna zbudowana z tysięcy paneli pokrywających wierzchołki i doliny gór Taihang. Na pierwszy rzut oka odnosimy wrażenie, że spoglądamy na przeszkloną ścianę jednego z nowoczesnych wieżowców. Kilka sekund później wiemy już, że to odczucie jest zwodnicze. Chińskie władze zainstalowały na tym terenie panele słoneczne będące w stanie generować nawet 321 megawatów energii w ciągu roku. Docelowo farma fotowoltaiczna obniży emisję dwutlenku węgla o 251 000 ton rocznie.

Również w Chinach zbudowana została farma, która własnym wyglądem przypomina gigantyczną pandę. Władze Chin zaplanowały budowę stu takich farm w całym kraju, gdyż to naturalnie panda kojarzy nam się najbardziej z tą częścią świata.  

Amerykańskie supermarkety które należą do sieci Target instalują panele w kształcie własnego znaku firmowego. Identyczne rozwiązanie zastosowała kosmiczna spółka Elona Muska SpaceX. Jej znak firmowy został ułożony na dachu centrali w Kalifornii. Również w USA a także w Kanadzie często dachy kościołów posiadają panele fotowoltaiczne które ułożono w bardzo oryginalny sposób, a dokładnie tak, by został stworzony z nich krzyż. Tego rodzaju przykładów z całego świata można podawać bez liku a wyłącznym ograniczeniem przy instalacji paneli stała się nasza fantazja. 

W kraju od niedawna uzupełniającym rozwiązaniem na instalację paneli stały się pływające farmy fotowoltaiczne. Wprawdzie w naszym kraju póki co zaczynają się rozwijać, ale na świecie budowane są już od parunastu lat. Przyrost pływających farm fotowoltaicznych przyspiesza, więc u nas również będzie ich przybywać.

Pływająca fotowoltaika jest bardziej wydajna, dlatego że pozwala eliminować lub ograniczyć zacienienie oraz ilość zanieczyszczeń opadających na panele. Natomiast woda zmniejsza temperaturę otoczenia, co ma bezpośredni wpływ na pracę paneli z większą wydajnością. Również modułowy sposób montażu – za pomocą pływaków zaczepionych do dna – pozwala na łatwiejszą realizację projektu aniżeli w przypadku lądowych farm fotowoltaicznych.

Similar Posts