Fotowoltaika

Panele fotowoltaiczne- zasady zdobycia dotacji w Gdyni

W ostatnim czasie coraz częściej można spotkać się z reklamami paneli fotowoltaicznych. Czym one właściwie są? I skąd tak duża ich popularność fotowoltaiki w Gdyni? Panele słoneczne wbrew niektórym opiniom nie są skomplikowanym mechanizmem. Krótko mówiąc ich podstawowym zadaniem jest zmiana energii słonecznej na elektryczną. Co więcej w przypadku większej ilości energii istnieje możliwość przesłania jej do  elektrowni. To jest powód dla którego coraz więcej posiadaczy domów, a także przedsiębiorców decyduje się na ich zainstalowanie, mając nadzieję na znaczne zmniejszenie rachunków za prąd. Dodatkowym bodźcem zwiększającym popyt na panele słoneczne są programy oferujące dotacje na ich zakup.

Minusy i zalety paneli fotowoltaicznych

Przed podjęciem ostatecznej decyzji o montażu paneli fotowoltaicznych należy rozważyć wszystkie plusy i przeciw, a także zastanowić się, czy mamy ku temu odpowiednie uwarunkowania. Nie można zapomnieć, że panele muszą być montowane w miejscu słonecznym, warto unikać cienia.

Pierwszym i głównym plusem paneli słonecznych jest niewątpliwie to, że jest to przyjazne środowisku źródło mocy. Mając własne panele na pewno zdobywamy pewnego rodzaju samodzielność od podwyżek cen energii elektrycznej,  co więcej energia słoneczna jest odnawialna co pozwala mieć pewność, że będziemy mieli do niej dostęp bez ograniczeń. Oczywiste jest, iż w sezonie letnim produkcja prądu wzrośnie, niż w zimą, dlatego w sytuacji wytworzenia więcej energii elektrycznej można przekazać do elektrowni, aby następnie odzyskać go w sezonie ograniczonego natężenia światła.  Niewątpliwie zwiększona sława paneli wynika z programów dofinansowujących ich instalację. Jak widać fotowoltaika ma wiele plusów, a jakie są jej wady?

Na pewno ich koszt. Mimo ulg w podatkach i dofinansowania nie każdy może sobie pozwolić na taką inwestycję. Co więcej, produkcja prądu uzależniona jest od  ilości dni bezchmurnych, a w Polsce niestety nie jest ich dużo. Na pewno o fotowoltaice można powiedzieć jedno- mają one więcej zalet, niż minusów dlatego należy rozważyć ich zainstalowanie jeżeli tylko mamy takie możliwości.

Jak wybrać panele fotowoltaiczne?

Jeżeli podjęliśmy już decyzję o inwestycji w fotowoltaikę, warto zastanowić się jaką instalację wybrać? Przed montażem należy zapoznać się z ofertą różnych firm. Warto szukać solidnej, gdyż panele słoneczne są na pewno inwestycją na lata. Istotne, aby były wytrzymałe i dobrej jakości, duże znaczenie ma odporność na niesprzyjającą pogodę. Są to aspekty, przemawiające za za nie oszczędzaniem na kupnie paneli słonecznych. Warto przeznaczyć więcej pieniędzy, aby mieć pewność, że nie będą sprawiały kłopotów już po kilku latach czy nawet miesiącach. Duży wpływ na ich wytrzymałość mają nie tylko materiały z jakich są wykonane, ale także odpowiedni ich montaż. Niewłaściwie zamontowane panele przyczyniają się do usterek, nawet jeżeli jakość ich wykonania jest idealna.

Dofinasowanie fotowoltaiki w Gdyni

Trójmiasto, a szczególnie Gdynia jest miastem, które posiada jeden z lepszych poziomów nasłonecznienia w Polsce, dzięki czemu na wytworzenie dużych ilości energii elektrycznej. Dlatego szczególnie tam warto inwestować w to źródło energii. W Gdyni już od 2016 roku dostępne są dotacje miejskie na instalację paneli fotowoltaicznych. Można tutaj uzyskać zwrot nawet 25% wartości paneli. W 2021 r. program Mój Prąd 3.0 zapewnia nawet 3000 zł dotacji do tej inwestycji. popularność jest tak duża, że na pewno nie każdy da radę z niego skorzystać. Ponadto jest także opcja uzyskania pieniędzy z programu Czyste Powietrze, i tutaj wysokość dofinansowania jest znacznie wyższa, bo wynosi 5000 zł. Ci, nie dostaną pieniędzy w ramach żadnego z programów mogą otrzymać nowo uruchomiony Kredyt Czyste Powietrze na korzystnych zasadach.

Similar Posts