Fotowoltaika

Panele słoneczne – gdzie można je zamontować?

Ze względu na sposobność otrzymania wielu dofinansowań na fotowoltaikę z każdym rokiem rośnie zainteresowanie tym sposobem wytwarzania energii. Jest to przyjazne środowisku źródło energii, które oprócz tego pozwoli na znaczne oszczędności na opłatach za energię elektryczną. Każdy właściciel domu jednorodzinnego może zostać posiadaczem paneli. Ich instalacją trudnią specjalistyczne przedsiębiorstwa, które w planach biorą pod uwagę wszystkie niezbędne parametry, a także dopasowują najodpowiedniejsze miejsce na montaż fotowoltaiki. Zazwyczaj ze względu na wygodę są one montowane na dachach domów, ale można je umieścić w innych lokalizacjach takich jak stelaże naziemne, dachy garaży, czy dachy altan. Gdzie jeszcze warto zainstalować fotowoltaikę w Trójmieście? Czy ulokowanie ich na gruncie nie wpłynie negatywnie na ich wydajność? 

Jak znaleźć najkorzystniejsze miejsca do budowy instalacji słonecznej?

Odpowiednie dobranie miejsca na instalację paneli fotowoltaicznych ma znaczący wpływ na ich efektywność. Poszukując firmy, która zajmie się instalacją można skorzystać z doświadczenia profesjonalistów w kwestii wyboru nie tylko ich mocy, ale również najlepszego miejsca. Zasadniczą kwestią jest to, żeby w miarę możliwości zagwarantowany był jak najdłuższy dostęp do promieni słonecznych. Zależnie od pory roku zmienny jest kąt padania promieni, dlatego właściwy dobór montażu zależy od warunków geograficznych. Przykładem jest niewątpliwie Białystok w województwie podlaskim, gdzie jak pokazują badania największą efektywność produkcji energii można uzyskać w maju, czerwcu i sierpniu, najmniejsza z kolei jest od listopada do marca.

Tego typu uwarunkowania trzeba rozważyć decydując się na montaż fotowoltaiki. Panele słoneczne najlepiej jest umiejscowić na otwartej przestrzeni w stronę południa. Optymalny kąt nachylenia to 30 – 45 stopni. Warto wspomnieć, że zwiększenie kąta nachylenia może przynieść znaczne straty energii. Panele fotowoltaiczne najczęściej instalowane są na dachach budynków, a zatem kąt pochylenia podyktowany jest przez konfigurację dachu. Często, gdy nie ma możliwości umieszczenia paneli na dachu, można rozważyć montaż na południowej ścianie domu. Inną opcją może być również umieszczenie ich na odpowiedniej konstrukcji na gruncie. Wymogiem koniecznym jest jednak duża przestrzeń bez zabudowań czy drzew w okolicy. Należy pamiętać, że drzewa nawet takie, które bezpośrednio nie osłaniają paneli, mogą mieć niekorzystny wpływ przez wzgląd na opadające liście.

Panele słoneczne na ścianie domu – czy warto?

Niewątpliwie najbardziej popularnym sposobem instalacji paneli słonecznych jest montaż ich na dachu budynku. Mimo wszystko niekiedy nie jest to możliwe i warto zastanowić się nad innymi rozwiązaniami jak na przykład rzadko spotykany montaż na ścianie domu. Zasada funkcjonowania paneli pozostaje identyczna jak w przypadku tradycyjnego położenia na dachu. W jakich sytuacjach warto rozważyć ten sposób? Najczęściej właściciele budynku decydują się na niego w następujących sytuacjach:

  • konstrukcja dachu nie pozwala na ułożenie na nim paneli,
  • właściciel chce zwiększyć ilość paneli, ale nie ma więcej miejsca na dachu,
  • dach jest stosunkowo niewielki i nie da się na nim zamontować wszystkich potrzebnych paneli.

Niewątpliwą zaletą tego typu montażu jest zwiększenie ich wydajności zimą, kiedy słońce znajduje się nisko nad horyzontem. Inwestorzy chcący zamontować panele na ścianie często jako korzyść wskazują nowoczesny wygląd budynku, który nadają mu panele. Takie ułożenie fotowoltaiki umożliwia także ich konserwację i czyszczenie ze względu na łatwiejszy dostęp do nich. Oczywiście to rozwiązanie posiada również wadę. Pomimo tego że wytworzenie energii w okresie zimowym jest zwiekszona, to efektywność biorąc pod uwagę cały rok jest mniejsza o 72 % w stosunku do tradycyjnego sposobu instalacji. 

Panele słoneczne – instalacja na gruncie

Panele na gruncie są dobrym rozwiązaniem, kiedy posiadamy wolny kawałek gruntu. Mimo wszystko, koszt ich instalacji jest znacznie wyższy niż w przypadku klasycznego montażu. Wynika to z faktu, iż panele na gruncie potrzebują odpowiedniej konstrukcji, która utrzyma je w dobrym nachyleniu. Niewątpliwą zaletą jest ich większa wydajność, zwłaszcza, jeśli inwestor zdecyduje się na uzbrojenie ich w system nadążny, który obraca panele w stronę słońca.

Similar Posts