Księgowość

PIT 36 i PIT 37 – który PIT, kiedy rozliczyć?

W natężeniu ciągłych zmian, momentami ciężko jest się połapać w obowiązujących przepisach. By uniknąć błędów warto zlecić wykonanie tego rodzaju usług profesjonalistom. Księgowa Pruszcz Gdański bez problemu będzie zdolna pomóc nam w wybraniu najwygodniejszej drogi do rozliczenia z Fiskusem.

Księgowość Pruszcz Gdański to nie jedynie dbałość o należyty przebieg procesu. To również reprezentowanie naszych spraw przed instytucjami. Warto w związku z tym znać podstawowe zagadnienia, z którymi można udać się do zawodowców.

Dla kogo przeznaczony jest PIT 36? PIT 36 – kto powinien go składać?

Sposób rozliczenia oraz źródła, z których uzyskane zostały dochody determinuje, z której drogi rozliczeniowej powinniśmy skorzystać – w razie wątpliwości księgowa Pruszcz Gdański pomoże nam wybrać.

PIT 36 dedykowany jest dla obywateli, którzy osiągali zyski indywidualnie. Innymi słowy – prowadzili swoją prywatną działalność gospodarczą bez pośredników.

Także osoby, które uzyskiwały przychody z tytułu handlu bądź różnych form najmu nieruchomości i obiektów mieszkalnych są zobowiązane do złożenia formularza PIT 36.

Inną grupą, która do rozliczania wykorzystuje formularz PIT 36 są Polacy pracujący za granicą. Dochód uzyskany w innych krajach niejednokrotnie jest potrącany już w danym miejscu. Jeśli jednak w sposobach rozliczania w danych krajach są różnice, wtedy należy nadpłacić różnicę. Księgowość Pruszcz Gdański – to jedno z miejsc, gdzie możemy się udać w celu rozwiązania wszelkich zagadek.

Także zarobki generowane z innych źródeł wywołują potrzebę wykorzystania odpowiedniego formularza. Wszelkie reguły są klarownie przedstawione w prawie. Wobec tego księgowa Pruszcz Gdański nie powinna mieć kłopotów z interpretacją dokumentów.

Czym jest PIT 37?

Najczęściej używanym do okresowych rozliczeń formularzem jest PIT 37. Większość osób zatrudnionych na umowie korzysta właśnie z tej formy rozliczeń. Również osoby wykonujące określone zlecenia zobowiązane są do korzystania z PIT 37.

Zanim złoży się wniosek w organie podatkowym warto by zerknęła na niego księgowa Pruszcz Gdański.

Druk PIT 37 przedstawia dochody uzyskiwane z wielu źródeł. Warunkiem jest by zarobek był uzyskany w granicach Rzeczpospolitej Polskiej.

Księgowość Pruszcz Gdański za pomocą tego PITu wykazuje przychody związane ze stosunkiem pracy – bazując czy to na ciągłym zatrudnieniu, czy to na pojedynczo świadczonych usługach.

Oprócz tego PIT 37 zawiera wszelkiego typu renty i emerytury czy wynagrodzenia spółdzielcze.

Co więcej, na takim druku trzeba też uwzględnić wszelkie stypendia czy dochody z jednoosobowej działalności gospodarczej. Prawa autorskie i prawa majątkowe także należy tu przedstawić.

Różnice i podobieństwa między PITem 36, a PITem 37

Mimo jasno podkreślonych różnic, PIT 36 i PIT 37 mają też sporo podobnych cech. Przede wszystkim regulują one opodatkowanie na zasadach generalnych.

Ponadto każdy może się przy ich pomocy rozliczyć zarówno indywidualnie, jak i ze współmałżonkiem. Dają też opcję korzystania z różnych ulg i przekazania 1% podatku na fundacje pożytku społecznego.

By mieć pewnośc, że wszystko zostanie przeprowadzone zgodnie ze sztuką warto zlecić rozliczenie fachowcom, których branżą jest księgowość Pruszcz Gdański.

Similar Posts