Porządek

Prawidłowa segregacja śmieci ma duże znaczenie dla Gdańska?

Duże skażenie naszej planety jest bezspornym faktem. Tony śmieci powstające codziennie zatruwają środowisko naturalne, tak istotne dla wielu gatunków zwierząt, ale również dla ludzi. Jeśli o czasie coś z tym nie zrobimy, czeka nas ekologiczna porażka. Z tego powodu zmiany musimy zacząć działać od własnego gospodarstwa domowego. Początkowym ruchem powinno być wprowadzenie segregacji odpadów. Warto rozdzielać śmieci od surowców. Część śmieci, jeżeli będzie wyrzucona do właściwego pojemnika, może być znów wykorzystana. Segregacja śmieci ma wiele plusów. Przyczynia się do zmniejszenia zanieczyszczenia, a także emisji gazów cieplarnianych, i odpadów przemysłowych. Z tego powodu warto przeznaczyć trochę czasu, żeby dowiedzieć się jak robić to poprawnie. Czy sortowanie odpadów jest skomplikowane?

Sortowanie śmieci – dlaczego warto?

Jeszcze niedawno mało kto sortował odpady. Wszystkie śmieci wkładane były do jednego kosza, a później transportowane na wysypisko, gdzie zalegały długie lata. Przyszedł czas, kiedy należy coś z tym kłopotem zrobić – wszak góry odpadów na wysypiskach nie maleją, a wciąż rozrastają. Można uznać, że segregacja śmieci daje im drugie życie. Dobrze posegregowane śmieci można przerobić na nowe przedmioty, co ma ogromne znaczenie dla skażonej planety. Kolejną bezsporną korzyścią segregacji jest również zmniejszenie emisji szkodliwych gazów do atmosfery, a także znaczne oszczędności na energii. Systematyczne przetwarzanie odpadów oznacza zredukowane ich wykorzystywanie, co także ma korzystny wpływ na nasze środowisko naturalne. Nie można również zapominać o następnych pokoleniach – chociażby dla nich warto zostawić tę planetę czystą z niewielką ilością szkodliwych śmieci.

Sortowanie odpadów – najistotniejsze informacje

Od pewnego czasu segregacja śmieci w naszym kraju jest obligatoryjna. Jednakże żeby miała ona sens i była efektywna warto robić to odpowiednio. Państwa Unii Europejskiej wprowadziły segregację odpadów wiele lat temu. Niektóre robią to starannie, inne muszą bardziej się do tego przyłożyć. Takim przykładem dla pozostałych mogą być Niemcy i Szwecja, gdzie do przetworzenia trafia aż 70 % śmieci. Dla zestawienia w Polsce wynik ten wynosi jedynie 30 %. Dlatego warto zorientować się jak robić to dobrze. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że szklane butelki można wrzucać do kosza ze szkłem, ale nie ma potrzeby ich wcześniejszego mycia. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że do koszy na papier nie należy wrzucać otłuszczonego papieru, czy brudnych ręczników papierowych. Przed wrzuceniem puszek lub butelek należy wcześniej je zgnieść, aby zajmowały jak najmniej miejsca. Większość opakowań posiada informację z czego były wyprodukowane i do jakiego pojemnika je wyrzucić. Takim przykładem może być np. karton po soku, który większość osób wrzuca do papierów, w czasie gdy powinien być on umieszczony w plastikach. Wywóz śmieci w Gdańsku ma miejsce systematycznie – najczęściej raz w tygodniu, czasami częściej zależnie od potrzeb.

Wyrzucanie szkodliwych odpadów – jak to robić dobrze?

Segregując śmieci powinniśmy je rozdzielać pomiędzy pojemniki na: szkło, papier, bio, tworzywa sztuczne, zmieszane. Żaden z tych koszy nie nadaje się na odpady niebezpieczne. Co zalicza się do śmieci szkodliwych? Nie każdy jest świadomy tego jak często ma do czynienia z odpadami niebezpiecznymi jak np.: akumulatory i baterie, wszelkiego rodzaju urządzenia elektroniczne oraz elektryczne, opakowania po farbach, oleje, a także leki i odpady medyczne. W przypadku sprzętu elektronicznego musimy przekazać go do specjalnych punktów zbierających elektrośmieci. Znajdują się one w każdym dużym mieście np. w Gdańsku, Warszawie, Rzeszowie. Zdarza się, że wybrane miasta organizują bezpłatny odbiór od mieszkańców bezpłatnie. W przypadku baterii należy wyrzucić je do odpowiedniego pojemnika, które ustawiane są w większych sklepach. A co z lekami po terminie? Należy pamiętać, że niektóre substancje znajdujące się w lekach mogą być szkodliwe dla środowiska, z tego powodu nie należy ich wyrzucać do koszy ze śmieciami zmieszanymi. Najprościej jest je zanieść do apteki, gdzie znajdują się odpowiednie kosze, albo przekazać farmaceucie. Szkodliwym odpadem są również śmieci medyczne takie jak igły, strzykawki, zużyte opatrunki itp. W gospodarstwach domowych produkowane są one w małych ilościach, i można je dowieźć własnym transportem do punktu selektywnego zbierania śmieci. Z pewnością sytuacja inaczej wygląda w przypadku szpitali czy przychodni, gdzie takich odpadów gromadzi się znacznie więcej. Wówczas wywóz odpadów powinien być dokonywany przez odpowiednią firmę. 

Similar Posts