Wykończenie

Schody – wymiana stopni

Schody zazwyczaj pełnią istotną rolę w mieszkaniach piętrowych. Stanowią coś w rodzaju łącznika między dołem, a wyższymi partiami. W konsekwencji dużeje eksploatacji, finalnie spotyka jepisany im los. Z biegiem czasu stają się coraz bardziej zniszczone. Tozupełnie normalne. Nie zmienia  to jednak faktu, że, dobrze wykonane schody mogą się sprawdzać latami. Zużyciu podlega głównie warstwa użytkowa. Tą zawsze można odrestaurować. Jak zrewitalizować schody w Elblągu, Gdańsku i innych miejscach? Wszędzie pojawiają się identyczne pytania. Spieszymy z odpowiedzią!

Co zrobić ze starymi schodami? 

Każdy dąży do tego by mieć piękny, zadbany dom. Niestety podniszczone schody nie prezentują się estetycznie. W związku z tym, jeśli widać po nich symptomy wysłużenia warto pomyśleć o ich odświeżeniu.

Bywa, że schody nie nadają się do odnawiania. Spróchniałe panele czy zgromadzona woda powodują, że drewno w szybkim tempie traci na swym blasku. W takich przypadkach opcją jest doszczętne rozmontowanie zużytych stopni. Pozbycie się bezużytecznych desek daje możliwość zorganizowania powierzchni schodowej od nowa. Wystarczy przygotować warstwę podstawową i można startować

Jeśli stopnie są w stosunkowo dobrej(ym) stanie można popracować nad ich odświeżeniem. Z użyciem odpowiednich narzędzi i środków czyszczących można osiągnąć cuda. W przypadku wszelkich działań – czy to związanych z wymianą stopni czy ich rewitalizacją najważniejszy jest pomysł. Wyobraźnia potrafi wymyślać oryginalne projekty. Nie tylko dobrze się one prezentują, ale także są funkcjonalne.

Na co zwrócić uwagę wymieniając stopnie?

Wstawianie nowych stopni schodowych być wyśmienitą rozrywką. Planowanie to bezsprzecznie najlepszy(a) element tego procesu. Sama wymiana nie jest bardzo trudna. Należy jednak pamiętać o kilku podstawowych regułach. Jeśli planujemy przeprowadzić transformację(i) schodów warto zrobić to właściwie. Zaczyna się od przygotowań i odnotowania wszelkich ważnych kwestii.

Ważne są wymiary schodów. Powinny mieć należycie zbalansowaną wysokość oraz szerokość. Dobrą(ym) praktyką jest dostosowanie ich do wzrostu mieszkańców domu. Wyższe osoby potrzebują szerszych stopni.

Musimy również uwzględnić z jakiego tworzywa zbudowana jest baza. Ludzie z branży są zdania, że najbezpieczniejsze są schody żelbetowe. Uznaje się je też za najbardziej funkcjonalne. Można je modyfikować wedle własnych gustów.

Schody bezsprzecznie powinny być bezpiecznie. Wobec tego wskazany(a) jest instalacja poręczy. Zabezpieczają one przed upadkiem. Bywa, że maluchy lub seniorzy mają trudności w użytkowaniu schodów. Oprócz poręczy warto zatem pomyśleć o dołożeniu dywaników bądź mat antypoślizgowych. Bezpieczeństwa nigdy mało.

Jakie materiały wykorzystuje się do wymiany stopni?

Gdy zapadnie o wymianie stopni i o tym jak będą w przyszłości prezentować się schody, pora na zgromadzenie przydatnych materiałów.

Proces ten rozpoczyna się od wyboru typu obicia schodów. W sklepach jest szeroki wybór produktów. Trzeba wybrać te, które najbardziej nam odpowiadają.

Popularnym wyborem jest drewno. Odpowiednio oczyszczone i przygotowane wygląda naprawdę gustownie. Kiedy jest właściwie zabezpieczone może spełniać swoją rolę przez długi czas. Trzeba zaznaczyć, że deski sosnowe lub dębowe nigdy nie będą w stu procentach identyczne. Będzie to wpływać na ogólny wygląd schodów. Jest to kwestia gustu właściciela.

Jeśli chcemy uzyskać wrażenie jednolitości, wtedy warto zainwestować w panele. Są to materiały, które z powodzeniem można dopasowywać do wszystkich {typach(ów)|rodzajach(ów)|stylach(ów) wystroju. Ewentualne braki, które pojawią się na panelach stosunkowo łatwo naprawić. Czasem wystarcza wymiana jednego elementu, aby unormować sytuację. Co więcej panele łatwiej jest utrzymać w czystości. Nie potrzebują też impregnacji.

Oprócz tego, do montażu potrzebny jest zestaw narzędzi i dobry klej. Mimo, że impregnacja nie zawsze jest wymagana, warto ją praktykować. Czas zainwestowany na tą czynność się opłaci – schody dłużej będą wyglądać jak nowe.

Wybierając rodzaju pokrycia schodów, niegłupim pomysłem jest zapoznanie się z ofertą lokalnych producentów. Często można trafić drewno w korzystnej cenie. Takie, rzemieślniczo cięte drewno fantastycznie ozdabia schody. Elbląg jest tutaj ciekawym przypadkiem. Lokalne tartaki słyną ze swojej solidności. Tamtejsze drewno charakteryzuje się wytrzymałością i pięknym leśnym zapachem.  

Similar Posts