Turystyka

Świętokrzyskie – co oferuje turystom?

Wiele regionów Polski pozostaje słabo rozpoznanymi wśród turystów. Często niesłusznie, gdyż każdy zakątek naszego kraju może pochwalić się czymś wyjątkowym.

Podobnie rzecz ma się z województwem Świętokrzyskim – każdy znajdzie tu coś dla siebie. Miłośnicy historii mają okazję zwiedzania zamków i zabytkowych miast. Są tu też zjawiskowe góry i inne cuda natury. Całkiem popularna jest agroturystyka Świętokrzyskie.

Jakie miejsca są godne obejrzenia w Kielcach i okolicach? Na dole, zwięzły przewodnik.

Świętokrzyskie – czyli jak dawniej wyglądała Polska?

Obszar województwa Świętokrzyskiego odegrał niemałą rolę w historii naszego kraju. W swoim czasie tereny te były niemal centrum Rzeczpospolitej. Pośród cudownych pagórków i lasów szlachta budowała zamki. Kwitnął także handel i klasa miejska.

Dziś pozostałości tamtych czasów można oglądać wybierając się w głąb województwa. Jednym z pierwszych punktów na mapie musi być Sandomierz – Królewskie miasto. Przepełnione zabytkami pozwala się przenieść w okolice XV-XVI wieku. To właśnie w owym czasie miasto było jednym z głównych przystanków karawan kupieckich zmierzających ze wschodu na zachód i odwrotnie.

Ponadto rejon ten jest pełen starych zamków. Część z nich zachowała się w dobrym stanie. Z pozostałych zostały ruiny. Nie zmienia to jednak faktu, że wiele tych miejsc jest żywą historią. Zamek w Chęcinach, zamek Krzyżtopór, czy miasto Jana Długosza – Wiślica – to miejsca, które powinien zobaczyć każdy pasjonat historii.

Często w okolicy zamków i pałaców, które ulokowane są między piękną naturą można znaleźć wygodne noclegi. Agroturystyka Świętokrzyskie to decyzja, który(a) pozwala poczuć ten region w pełni.

Jednocząc się z naturą – Świętokrzyskie

Agroturystyka Świętokrzyskie to świetna baza wypadowa do poznawania tajemnic polskiej natury. Region ten słynie z uroczych lasów i sadów. Kwitnie tu uprawa jabłek, grusz, czereśni i innych owoców. Zatrzymując się w gospodarstwie agroturystycznym mamy możliwość próbowania darów ziemii najlepszego sortu.

Zwiedzanie gospodarstw i przyglądanie się z bliska pracy ich właścicieli jest relaksem po np. wycieczce w góry. Znajdujące się w okolicy Góry Świętokrzyskie to najstarsze polskie góry. Owiane są licznymi legendami co czyni je jeszcze bardziej interesującymi. Tutaj też trafimy na najstarszy polski dąb – Bartek.

Agroturystyka Świętokrzyskie to może być też czynny wypoczynek – rejsy po Wiśle i po Nidzie czy zwiedzanie jaskini Raj. Są to alternatywy, które bez wątpienia pomoże nam odwiedzić każdy gospodarz.

Natomiast dla chcących wyciszenia, województwo Świętokrzyskie oferuje miasta zdrojowe. W Busku czy Solcu można złapać oddech i naładować baterię.

Wymienione miejsca to tylko część bogactwa jakie ma ten region kraju. Zdecydowanie warto poświęcić kilka dni by sprawdzić jak funkcjonuje agroturystyka Świętokrzyskie i co oferuje podróżnym.

Similar Posts