Aranżacja Wykończenie

Co powinieneś wiedzieć o szafach na wymiar?

Nie sposób nie zgodzić się, że szafa to jeden z najważniejszych mebli, jakie powinny być w każdym domu. Z tego powodu warto wybrać taką, która spełni wszelkie oczekiwania mieszkańców. Szafa powinna być nade wszystko użytkowa, ale także godnie się prezentować i nie zajmować zbyt dużo miejsca. Czy lepiej w związku z tym zdecydować się na gotowe szafy czy szafy na wymiar?

Szafy na wymiar – rozwiązanie szyte na miarę

Przede wszystkim ważnym czynnikiem, który znacznie wpłynie na tę decyzję, jest wielkość pomieszczenia oraz jego znaki szczególne, na przykład skosy. Najbardziej niewdzięcznie jest w przypadku mniejszych pokoi – wtedy bardzo dobrze zdajemy sobie sprawę, że istotny jest każdy centymetr kwadratowy. W związku z tym trzeba zaplanować nabycie szafy niezwykle szczegółowo, żeby później nie żałować. Rzecz jasna można nieustannie zwiedzać różnorakie sklepy meblowe w poszukiwaniu czegoś idealnego, ale w tym momencie na pomoc przychodzą szafy na wymiar.

Oczywiście jest to rozwiązanie trochę bardziej kosztowne od zwykłej szafy, ale szafy na wymiar cechują się tym, że można je dopasować tak naprawdę w każde miejsce. Niezależnie od tego, jak Twoje mieszkanie jest małe, szafy na wymiar sprawią, że zaoszczędzisz niezwykle dużo miejsca i będziesz cieszyć się komfortem użytkowania oraz pełną funkcjonalnością tego mebla. 

Dobry stolarz to skarb

Szafy na wymiar wymagają pewnych konsultacji ze stolarzem, który musi przede wszystkim na własne oczy obejrzeć i zmierzyć miejsce, w którym chcemy umieścić szafę, a sam proces wytwarzania jej trwa często nawet parę tygodni. Mimo to warto się tego podjąć i zapłacić nieco więcej, by cieszyć się dużą wygodą podczas codziennego użytkowania szafy na wymiar. Wielu fachowców oferuje także bardzo ciekawy wygląd proponowanych mebli. 

Warto znaleźć więcej czasu, by znaleźć dobrego fachowca. Dzięki temu zyskamy szafy na wymiar, które posłużą nam długie lata. Zwłaszcza w okolicach dużych miast, takich jak np. Gdańsk, jest ich wiele.

Szafy tworzone na wymiar są super pomysłem do nietypowych miejsc, niedużych pokoi, sypialni a także przedpokoju. W każdym pokoju, gdzie odczuwasz potrzebę całkowitego spożytkowania wnęki możesz zaprojektować szafę na wymiar. Niesamowicie ważne jest jednak właściwe opracowanie jej projektu. Niepoprawnie zrobiona szafa na wymiar będzie problemem dla mieszkańców.

Kiedy szafa na wymiar będzie lepsza od tradycyjnej?

Szafa na wymiar będzie świetnym rozwiązaniem wszędzie tam, gdzie szczelina jest nietypowych wymiarów. Takim przykładem będzie poddasze ze skosami albo miejsce pod schodami. Pomyśl o tym modelu szafy jeśli masz mało miejsca i planujesz postawić szafę pod sam sufit, tak żeby jak najbardziej zagospodarować wolną przestrzeń. Dodatkowo szafa zrobiona na wymiar jest doskonała do zrobienia wszelkiego rodzaju spiżarni lub garderoby. Utwórz ją również jeśli masz w lokalu jakąś wnękę. Prawdopodobnie nie użyjesz jej w jakiś inny sposób, a dostaniesz sporo nadmiarowego miejsca do chomikowania. W takiej szafie możesz przechowywać nie tylko ubrania i buty, ale też chemię gospodarczą, suche jedzenie lub sprzęty takie jak suszarka oraz mop.

Projekt szafy na wymiar – jak powinien wyglądać?

Szafę na wymiar możemy zaplanować samodzielnie albo możemy zatrudnić do tego projektanta. Możesz narysować początkowy projekt na kartce, ale istnieją również dedykowane do tego strony internetowe, które uproszczą Ci stworzenie planu Twojej szafy. 

Zależnie od pomieszczenia, w jakim będziemy ją konstruować, ale też od rzeczy, jakie będziemy chcieli w niej magazynować, szafa będzie mieć inny rozmiar.

Jeśli szafa ma zostać postawiona w holu i chcesz w niej trzymać sprzęt AGD taki jak odkurzacz albo mop – zaplanuj ją trochę głębszą, zaplanuj mniej półek, ale zrób je bardziej przestronne. Jeśli jednak ma to być szafa na wymiar znajdująca się w sypialni, w której będą ciuchy – pomyśl o drążku na sukienki i płaszcze na wieszakach i zwiększonej ilości średniej wielkości półek. Wiedz, że w takiej szafie wszystko może być po Twojemu i nie musisz się stopować. Masz możliwość wstawić tam tylko półki, albo dodać do nich szuflady, w sklepach kupisz też dużo organizerów, które pomogą Ci mieć zawsze porządek.

Drzwi szafy na wymiar – jakie wybrać?

Na rynku mamy do wyboru drzwi przesuwne, otwierane oraz składane. Najczęściej spotykamy te przesuwne. Ich dużym plusem jest to, że nie zajmują przestrzeni po otwarciu. Mogą jednak utrudniać widok na wnętrze szafy, gdyż nigdy nie będziemy obejrzeć całości. Drzwi otwierane nie mają tej wady, ale nie nadadzą się do niedużych pomieszczeń. Alternatywą są drzwi rozkładane, które potrafią zająć niewiele miejsca, a dają możliwość zajrzenia do całej szafy na raz. Te drzwi jednak potrafią się szybko uszkodzić.

Jak widzisz zaprojektowanie szafy na wymiar może być czasochłonne ponieważ jest dużo czynników, które należy wziąć pod uwagę. Jest to jednak fajna opcja zarówno do małych mieszkań, jak i dosyć dużych domów.

Similar Posts