Ogród i balkon

Taras drewniany – na co zwrócić uwagę

Drewniany taras w Gdańsku może stanowić świetne przedłużenie mieszkania. Odpowiednio wykończony może służyć latami. Jest to wspaniałe miejsce do spędzania czasu w letnie dni. Można na nim organizować grille oraz przyjęcia na wolnej przestrzeni. Może to być też miejsce przeznaczone do odpoczynku(owi). Wygodny fotel, książka i natura stanowią połączenie, które lubi każdy bez wyjątków. Przed tym jednak należy poświęcić trochę pracy w aranżację tej przestrzeni. Jak to zrobić? Z czego korzystać projektując taras drewniany?

Różne aspekty drewnianego tarasu

Taras drewniany prawie zawsze dodaje uroku naszym miejscom zamieszkania. bywa, że w sezonie wiosenno-letnim zmienia się on w centrum życia familijnego. Wygodna(e) podłoże, przestrzenność czynią to miejsce skrojone(ym) pod łapania(e) promieni słonecznych.

Ważne żeby mieć na uwadze, że równie istotne jest odpowiednie utrzymanie taras(u) drewniany(ego). Taka konstrukcja oprócz plusów posiada również minusy. Warto je rozważyć.

Wyjdźmy od korzyści. Oprócz tego, że taki taras estetycznie wygląda, posiada on inne godne docenienia przymioty. Po pierwsze jest on stosunkowo prosty w instalacji. Możliwe jest użyć(cie) do jego budowy duże(ych) elementy(ów) drewna. Dzięki temu może to być na prawdę szybki proces. Co więcej drewno utrzymuje odpowiednią(e) temperaturę. Nie jest za bardzo gorące w lecie, ani za zimne w chłodniejsze dni. Jeśli w domostwie są małe dzieci, to ważną cechą jaką pełnić może taras jest amortyzacja upadków. Zmniejsza tym samym ryzyko urazu u malucha.

Z drugiej strony podstawowym zarzutem do tarasów drewnianych jest obowiązek ich impregnowania. Co jakiś czas właściciel powinien zabezpieczać parkiet. Jest to materiał, który(e) wymaga środków grzybobójczych i utrzymujących je w przyzwoitym(ej) stanie. Do tego drewno jest materiałem o najniższej wytrzymałości jak na taras. Słońce mogą powodować, że deski zmienia(ją) kolor. Utrzymanie go w należytym porządku też wymaga czasu. Jeśli taras ma służyć latami warto go zadaszyć. Pozwoli to zabezpieczyć go przed zjawiskami atmosferycznymi. Są to jednak dodatkowe koszty, często niemałe.

Jakie decyzje podejmować budując taras drewniany

Aby taras cieszył nas jak najdłużej, warto przestrzegać kilku ważnych reguł. Drewno tarasowe muszą być ułożone pod właściwym kątem. Trzeba je także uszczelnić. Wilgoć, która może potencjalnie zbierać się między panelami bywa mordercza dla tarasów.

Najważniejszy jest dobór odpowiedniej jakości drewna – trwałego i zdrowego. Fachowcy polecają materiał z  dębu. Cechuje je długowieczność, estetyka i przyzwoita cena.

Zanim zabierzemy się za budowę tarasu trzeba przygotować materiał. Deski należy równo podzielić i oczyścić. Pierwsza doza płynu impregnującego musi być podana przed początkiem prac. Potem już po budowie drewno należy konserwować minimum raz w roku.

Wpływ na trwałość tarasu drewnianego mają fundamenty. Fundamenty, na których będzie opierał się taras muszą być dokładnie odłączone od fundamentów domu. W odwrotnym wypadku może zostać zerwana izolacja termiczna domu. Dobrze jest tą czynność zlecić fachowcowi, ponieważ jest to bardzo delikatny temat. 

Jakich błędów unikać w trakcie budowy tarasu drewnianego

Źle wykonany taras ściąga na właściciela dodatkowe wydatki i kłopoty. Dobrze jest przed budową zgłębić zagadnienie. Da to szansę wyciągnąć wnioski z pomyłek innych. 

Należy więc zwracać dużą uwagę na zespół odciągający wodę. Inaczej mówiąc trzeba zadbać o odpowiednie(y) skos w stronę budynku. Upewnij się także czy legary są dostatecznie uszczelnione – tak aby nie dostawała się między nie wilgoć. Taras drewniany zawsze musi być dostosowany do poziomu nasłonecznienia. Jeśli nie będzie, taras szybciej ulegnie zniszczeniu. Projektując taras weźmy pod uwagę nasze i domowników zwyczaje. Oszczędzi to czasu i kosztów związanych z potencjalnymi korektami.

Jeśli nie ufamy naszych(m) zdolności(om) warto zamówić firmę. Dla profesjonalistów budowa tarasu to szybka i łatwa robota. Ty dzięki temu zyskujesz pewność, że wszystko będzie jak trzeba.

Similar Posts