Porządek

Toalety i łazienki publiczne – przepisy a także dobre standardy

Wymogi jakie ma obowiązek spełniać jakakolwiek toaleta publiczna

 Obecnie w każdym miejscu publicznym musi być wydzielona toaleta, z dostępem do bieżącej wody, środków higienicznych a także suszarki do dłoni. Te wymagania podyktowane zostały prawnie. Wiele osób nadal niechętnie korzysta z toalet, gdyż miejsca te kojarzą im się z syfem, brakiem porządku a także ogólnym porządkiem pozostawiającym dużo do życzenia. Aktualne przepisy prawne i względy sanitarno-higieniczne nie pozwalają na taką sytuację. Toalety publiczne muszą być cykliczne sprzątane i utrzymane w jak najlepszym porządku.

Może się jednak zdarzyć tak, że toaleta w miejscu publicznym została niedostosowana do osób korzystających. Zwykle kwestią problematyczna jest też niewielka przestrzeń, którą zajmuje, co zazwyczaj wywołuje trudności związane z poruszaniem się po tak wykonanej łazience – szczególnie dla osób z niepełnosprawnościami. Inaczej projektuje się toalety dla szkół oraz pozostałych placówek oświatowych, a inaczej dla szpitali a także galerii usługowo-handlowych. Ważne, aby przy projektowaniu tego miejsca wziąć pod uwagę potrzeby przyszłych użytkowników.

W lokalach gastronomicznych, handlowych , oświatowych czy medycznych musi znajdować się toaleta publiczna, która musi spełniać wymagania dotyczące czystości, komfortu, poczucia bezpieczeństwa i prywatności korzystania oraz posiadać stosowne urządzenia sanitarne. 

Łazienki publiczne to bez wątpienia nie tylko toalety, ale również miejsce, w którym można skorzystać z prysznica. Tego typu urządzenia spotykane jest między innymi na stacjach benzynowych przy trasach regularnie uczęszczanych przez kierowców samochodów ciężarowych, a także na kempingach oraz obozowiskach. Wyposażenie łazienek a także urządzenia sanitarne użyteczności publicznej tego rodzaju także powinno odznaczać się trwałością, solidnością oraz bezawaryjnością.

Wymagane urządzenia sanitarne do łazienek publicznych 

 Akcesoria do łazienek publicznych renomowanych producentów to szeroki asortyment produktów stworzonych do wyposażenia toalet publicznych. Dla oszczędności miejsca oraz rozplanowania przestrzennej toalety publicznej, niezbędne są akcesoria do toalet, które umożliwią zapewnić ład oraz prządek, bez wnoszenia nieładu. Wyposażenie toalet ogólnodostępnych wiąże się z organizacją miejsca i powierzchni w nich, toteż znajdziemy tutaj na przykład stanowiska do przewijania noworodków, dozowniki do dezynfekcji, dozowniki nakładek sedesowych, zasobniki na foliowe woreczki a także zasobniki na torebki higieniczne. Urządzenia sanitarne zapewniają zorganizowaną powierzchnię łazienki oraz łatwe utrzymanie jej w higienicznej czystości.

Nieodłącznym elementem dowolnej łazienki ogólnodostępnej stały się dozowniki do dezynfekcji. Warto zadbać, żeby akcesoria do łazienek publicznych oraz urządzenia sanitarne zrobione były przez cenionych producentów, gdyż mamy wtedy pewność, że są one najwyższej jakości. Niekiedy niedrogie wyposażenie łazienki okazuje się tylko umowne, gdyż zakup u nieznanego producenta może okazać się nieudany a urządzenia sanitarne awaryjne, przez co w krótkim terminie niezbędna będzie ich wymiana na nowsze.

Normą jest, że funkcjonują osobne toalety publiczne dla pań i panów. W toaletach publicznych przeznaczonych dla kobiet montuje się miski WC, a w sanitariatach dla mężczyzn również pisuary. 

Przy montowania pisuarów w sanitariatach trzeba koniecznie przeanalizować odstęp pomiędzy nimi, tak, aby możliwe było komfortowe skorzystanie z nich. W chwili, gdy w toalecie znajdują się dwa albo większa ilość pisuarów, poleca się, żeby chociaż jeden z nich został zamocowany na takiej wysokości, aby także dziecko miało z niego skorzystać. Jeżeli rozchodzi się o miski WC należy zamontować je w kabinach na tyle przestronnych, aby zapewniały nieskrępowanie ruchów. Dobrym rozwiązaniem są również specyficzne haczyki łazienkowe, które umożliwiają wygodne odwieszenie okrycia wierzchniego. 

Zmorą kobiecych toalet są wieczne kolejki. Najłatwiejszym rozwiązaniem problemu wydłużonych kolejek do damskich toalet jest montaż zwiększonej liczby kabin sanitarnych w toaletach dla pań. Związane jest to oczywiście z potrzebą zagospodarowania większej ilości miejsca na toaletę dla kobiet, co trzeba wziąć pod uwagę już w fazie projektowania.

Similar Posts