Wykończenie

Układanie podłogi – na co zwrócić uwagę przed rozpoczęciem prac?

Remont generalny domu przeważnie obejmuje wymianę podłóg. W takiej samej sytuacji są właściciele mieszkań od dewelopera lub świeżo postawionych domków jednorodzinnych. Wybranie odpowiedniego rodzaju podłogi, a potem idealne położenie jej nie zawsze jest takim prostym zadaniem jak się wydaje. Na co wypadałoby spojrzeć przed ułożeniem podłóg, jaki ich typ kupić i czy trzeba zatrudnić do tego specjalistów?

Układanie podłogi – przygotowania

Najistotniejszym komponentem dostosowywania podłoża zanim ułożymy podłogi jest szczegółowe sprawdzenie czy jest ono równe. Jeśli planujemy kłaść podłogę z drewna to możliwe są tylko 2 mm odchyleń na długości 2 metrów. Te odchylenia damy radę zniwelować podczas montażu. Jeżeli w trakcie mierzenia odkryjemy większe nierówności to wyrównanie podłoża w tym momencie będzie niezbędne. Dobrze działają w takich momentach masy samopoziomujące, które posiadają prawidłowe właściwości i parametry.

Jeżeli podłoże jest wyrównane to w następnej kolejności trzeba sprawdzić jego wytrzymałość. Jeżeli parametry wytrzymałościowe wyjdą zbyt małe to należy zastosować wzmocnienie przykładowo z preparatów gruntujących. Trzeba je za każdym razem dopasować do obecnego stanu podłoża.

W dodatku powinno się skontrolować wilgotność i potencjalne pęknięcia podłoża. Zanim rozpocznie się montaż podłogi drewnianej niezbędne jest wyszlifowanie podłoża.

Wybór dobrej jakości paneli

Wybierając panele do lokalu będziemy musieli dokonać wyboru pomiędzy podłogą z litego drewna, a panelami. Wybranie tego drugiego nie jest łatwą sprawą, gdyż w sklepach cały czas pojawiają się kolejne rodzaje. Panele bywają wystawiane na działanie obróbki technicznej, szczotkowania albo wybielania i każda z tych procedur powoduje, że wyglądają zupełnie inaczej i mają przeróżne barwy i odcienie.

Wybierając panele trzeba zwrócić uwagę na klasę ścieralności – im większa cyfra tym atrakcyjniejsza odporność na zniszczenia. Nie oznacza to jednak, że do domu powinniśmy nabywać najlepszej klasy panele – najczęściej wystarczające będą klasy AC3 i AC4.

Następna ważna sprawa to niepodatność na deformacje – jeżeli chcemy chodzić po nich w butach na obcasie, lub układać je w zawilgoconych domach, to dobrze będzie nabyć panele z mocniejszą płytą HDF, która znajduje się w rdzeniu.

Jeżeli nasze panele spełnią wszystkie te wymagania, a dodatkowo będą odporne na działanie promieni słonecznych, a lakier do paznokci wyczyścimy bez pozostawienia ani jednego śladu, oznacza to, że nabyliśmy podłogę dobrą jakościową.

Jakich błędów uniknąć podczas zatrudniania specjalistów

Najmniej pożądana sytuacja jest taka, gdy kupiliśmy doskonałe panele podłogowe jednak w trakcie układania ich w domu, popsuliśmy całą robotę. Aby nie dopuścić do takiej sytuacji powinno się zatrudnić do tego fachowców. Najistotniejsze jest znalezienie zaufanej ekipy remontowej, której będziemy pewni. Możemy znaleźć ją bez wątpienia w Gdańsku. Zanim zatrudnimy ekipę remontową to zweryfikujmy ich kwalifikacje i opinie poprzednich klientów. Powinniśmy się też dopytać specjalistów jakich używają klei i lakierów do wyłożenia paneli. Identycznie dopytajmy się o lakier – zupełnie inny będzie użyty przy drewnie surowym, a inny przy takim już polakierowanym.

Możemy także spytać się o ich sposób pracy – warto wiedzieć, że przed ułożeniem panele to wypadałoby zmierzyć wilgotność posadzki. Nie wiedząc tego może się zdarzyć. że spuchnie i odkształci się. Podobna sytuacja jest w momencie kiedy fachowiec ułoży ją za blisko ściany – wtedy może pękać.

Wiedzcie, że profesjonalna ekipa do układania podłogi jest równoznaczna z dobrą trwałością tego podłoża. Zdecydowanie poszukajcie takiej w Gdańsku.

Źródło: Dom i Styl – podłogi w Gdańsku

Similar Posts