Moda

W jaki sposób dobrać końcówkę do sznurka?

Sznurek to coś, co znajdziemy najczęściej w naszych ubraniach, w bluzach, sukienkach, spódnicach, spodniach, spodenkach i oczywiście w butach. Ale czy używając sznurka kiedyś zastanawialiśmy się, jak jest on zakończony a także i czemu?

Dlaczego stosuje się końcówki do sznurka?

Przede wszystkim ze względu na wygodę tego rozwiązania. Nie chcielibyśmy przecież, żeby w ulubionej spódnicy, trzeba było co chwilę szukać zakończenia sznurka, żeby móc ją założyć. Lub przekładania przez dziurkę w bucie sznurówek, które nie mają stałego zakończenia. Zastosowanie końcówek do sznurka ma dwie główne zalety: zapobiega niszczeniu się sznurka a także poprawia komfort użytkowania ubrań lub akcesoriów, stanowi również fajny dodatek dekoracyjny
.

Rodzaje końcówek

Nie nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę, ale końcówki do sznurka, dzielą się nie tylko ze względu na materiał lecz także na zastosowanie. Wiele bowiem zależy, jak będą używane, gdyż, jak wspomniano powyżej, można je zobaczyć w różnych częściach składowych naszej odzieży – w butach, plecakach, spodniach albo kurtkach. Końcówkówki zazwyczaj są metalowe lub plastikowe.

Według jakich kryteriów dopasowuje się końcówki do sznurka?

Dobranie końcówki do sznurka zależy przede wszystkim od tego, gdzie zostanie on zastosowany. Mogą być one metalowe lub plastikowe wobec tego podział jest dość prosty:

  • końcówki do sznurka wykonane z plastiku implementuje się częściej w artykułach dla dzieci – przede wszystkim z uwagi na możliwość ewentualnego pogryzienia, ale też przez to, iż plastik nie jest tak twardy jak metal, co minimalizuje zagrożenie, podczas przypadkowego uderzenia, np. po zamachnięciu się plecakiem.
  • metalowe końcówki są dużo częściej stosowane w akcesoriach męskich a także damskich, zazwyczaj również w tych bardziej eleganckich. Prezentują się ładniej i stanowią element ozdobny dla całego stroju.