Inne

Wieńce oraz wiązanki na pogrzeb – w jaki sposób powstają? Dlaczego tyle kosztują?

Dobór odpowiednich kwiatów na wiązankę lub wieniec

Trafiają się w życiu każdego z nas takie chwile, gdy słowa nie potrafią pokazać tego co czujemy. Jedną z takich okazji będzie pochówek krewnego. Kwiaty są wówczas przepięknym sposobem, aby wyrazić swoje uczucia. Prezentują cierpienie oraz wspomnienie po tych, którzy odeszli. 

Wyjątkowo istotną sprawą stał się dobór odpowiednich kwiatów na pogrzeb. O doborze kompozycji na grób czy na pogrzeb decyduje sporo elementów takich jak relacja, którą się darzyło zmarłego, możliwości finansowe czy nasze własne preferencje. Podczas zamawiania kompozycji na grób bardzo istotne są staranne i precyzyjne uzgodnienia, aby florysta był w stanie zrealizować sumiennie taką kompozycję, jaką się od niego oczekuje, zwłaszcza, że tego typu wyroby funeralne nie są najtańsze. 

W Polsce zostało przyjęte, że na ceremonię pogrzebową przynoszone są kwiaty żywe. Chociaż w wielu kwiaciarniach nie brak wiązanek pogrzebowych i wieńców pogrzebowych zrobionych ze sztucznych kwiatów, które nierzadko prezentują się tak samo nieźle, co żywe egzemplarze, ich zamawianie nie jest zalecane. Nie ma ściśle ustalonych zasad, które wskazują, czy osoba uczestnicząca w pogrzebie ma zanieść bukiet, wieniec pogrzebowy a może jednak wiązankę pogrzebową. Warto niemniej jednak na spokojnie przemyśleć tę sprawę i wybrać takie rozwiązanie, które uwzględni stopień więzi z nieboszczykiem. Najbliżsi krewni i przyjaciele kupują bardzo duże wieńce pogrzebowe, natomiast dalsi znajomi powinni zdecydować się na nieduże, skromne wiązanki pogrzebowe.

Popularnymi pogrzebowymi kwiatami są kalie i to właśnie one są z reguły wybierane na kompozycje funeralne, lecz nie ma przeszkód, aby przy wykonywaniu kompozycji na grób zastosować inne rodzaje kwiatów. Nie jest istotne czy będą to chryzantemy, goździki, róże albo inne odmiany. Wybór kwiatów powinien być zależny od upodobań bliskich, tak samo jak wybór koloru wstęg żałobnych. Szacując cenę kompozycji pogrzebowych, zmuszeni jesteśmy przemyśleć parę kwestii. Liczy się lokalizacja kwiaciarni – te w dużych miastach będą zwykle droższe, identycznie jak te znajdujące się w pobliżu cmentarzy. Istotny jest również prestiż określonego zakładu florystycznego.

Na koszt bukietu wpływa przede wszystkim rodzaj kwiatów, ich liczba oraz powszechność. Im mocniej popularna roślina, tym niższy jej koszt. Gerbery, goździki, złocienie, drobne różyczki – zapewniają nam duże oszczędności. Na koszt ma również wpływ to czy wiązankę pogrzebową odbierzemy sami a może ma być doręczona na ceremonię pogrzebową. Kwiaciarnie w Szczecinie dają wybór swoim klientom. 

Czy istnieje różnica pomiędzy wieńcem pogrzebowym a wiązanką pogrzebową?

Do najbardziej popularnych kompozycji na grób należą wieńce i wiązanki, które odróżniają się metodą rozmieszczenia kwiatów, wielkością i ceną.

Przyjęło się, że najbliższa rodzina decyduje się na pokaźnych wymiarów wieńce pogrzebowe. Kompozycja ta charakteryzuje się formą. Rośliny układa się tutaj zazwyczaj na formie koła lub łezki, rozmieszczając je na specyficznym podkładzie roślinnym. Wieniec jest dość twardy i wytrzymały, rośliny są tutaj poukładane w niezmienną kompozycję, uzupełnione zielonymi dodatkami i zwieńczone wstęgą ze słowami pożegnania. Wieńce pogrzebowe zazwyczaj są bardzo duże, do ich wykonania wykorzystuje się przeróżne rodzaje roślin. W sumie jest tutaj aż parędziesiąt sztuk kwiatów. Stąd też wynika koszt takiej kompozycji. Zależnie od rozmiaru jest w stanie ona kosztować kilkadziesiąt, a nawet paręset złotych. Decydując się na mniejszy wieniec pogrzebowy, jesteśmy w stanie nieco zaoszczędzić.

Innym rodzajem kwiatów składanych na grobach są wiązanki pogrzebowe. To nieco mniejsze kompozycje, które będą jednocześnie sporo tańsze niż tradycyjne wieńce. Do ich zrobienia używa się bardzo często paręnaście sztuk roślin, co automatycznie zniża koszty. Wiązanki pogrzebowe mogą być małe, średnie oraz bardzo duże a to oczywiście rzutuje na ich koszt. Ceny wiązanek mogą zaczynać się już od 40 złotych. Szczecin, tak jak i znaczna część miejscowości w Polsce daje dość duży wybór kompozycji na grób zrobionych z dowolnych kwiatów, dowolnej wielkości oraz przystosowanych do zasobności zamawiających. Niezależnie od tego, jakie kompozycje zamówimy, musimy pamiętać, że są one tylko symbolem. Czy to ogromny wieniec, czy mniejsza wiązanka ewentualnie pojedyncza róża – wszystkie one odnajdą się równie świetnie. Tym, co w rzeczywistości się liczy, to nasza pamięć a także znak, który wykonujemy w kierunku zmarłego i jego najbliższych.

Similar Posts